1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vergi indirimi emekçinin hakkıdır
Vergi indirimi emekçinin hakkıdır

Vergi indirimi emekçinin hakkıdır

Hükümetin asgari ücretten vergi alınmaması ve kesilen paranın çalışanlara verilmesi için hazırlık yaptığı düzenlemeye Diyarbakır'dan destek geldi.

A+A-

Hükümetin hazırlık yaptığı ve meclisteki tüm siyasi partilerin destek vereceğini açıkladığı ücretten vergi alınmaması ve kesilen paranın çalışanlara verilmesi için hazırlık yaptığı düzenleme, açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlileri heyecanlandırdı.

Diyarbakır Serbest Muhasabeciler ve Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Erkan Azizoğlu,bu konunun yıllardır tartışıldığını ancak verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle hep rafa kaldırıldığını söyledi. Hükümetin yapacağı düzenlemeye tam destek vereceklerini anlatan Azizoğlu,”Asgari Ücretten vergi alınmaması konusu Eskiden beri en fazla tartışılan konuların başında geliyordu,

Bazı siyasi partilerin seçim beyannamelerine bununla ilgili taahhütlerine de şahit oluyorduk.Fakat bu güne kadar bu söylem hep lafta kalmıştı.İşveren bu paranın kendisine ödenmesi lazım derken işçi sendikaları ise işçinin anasının ak sütü gibi helal para işçinin hakkıdır diyor. Biz de öyle diyoruz.” dedi.

'4 PARTİNİN DE MUTABIK OLMASI ÖNEMLİ'

“Türkiye'de yaklaşık 5 milyon 150 bin asgari ücretli bulunuyor. Sigortalı çalışan sayısının da 11 milyon 300 bin olduğu düşünüldüğünde bunun yarıya yakını asgari ücretli olarak çalışıyor.” diyen Azizoğlu,geçen ay içinde asgari ücretten veri kesintisinin kaldırılması ile ilgili meclisten somut adım atılmasını sevinçle karşıladıklarını kaydetti.

'BU PARA İŞÇİLERE ÖDENMELİ'

Mali devrim diye nitelendirilecek bu mutabakat sonrası kamuoyunda yeni bir tartışma başladığına dikkat çeken Azizoğlu,asgari ücretlinin gelirinden kesilen verginin kaldırılması konusunda, "125 lira işçide mi kalacak, başka bir yerde mi kullanılacak?" tartışması yapıldığını hatırlattı. Azizoğlu, şöyle konuştu :”Vergi alınmama kararı asgari ücretlileri heyecanlandırırken; işveren kesiminden, 'Vergi yükümüz ağır. Para bize verilmeli ' açıklamaları  geldi.

Türkiye İşveren Sendikaları  bu paranın işverene kalması gerektiğini söyledi. İşçi sendikaları bu açıklamalara sert tepki gösterdi. Bu konunun anayasaya girme gerekçesine baktığımızda da, Türkiyenin reel şartlarına baktığımızda bu günkü asgari ücretin neti asgari ücretle çalışmak zorunda kalanın yaşam hakkını ve geçimi karşılamıyor. Bu nedenle kesilen verginin tamamının işçinin ücretine eklenmesi gerekir. Bunların cevabını devletin izleyeceği politika belirleyecek.”