1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Velim Olurmusun Kampanyası
Velim Olurmusun Kampanyası

Velim Olurmusun Kampanyası

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi sokakta çalışan binlerce çocuk, gönüllü velisini bekliyor. İnternetten 'www.velimolurmusun.org' internet adresinden ihtiyaç sahibi çocukları görerek, gönüllü veli olunabileceği belirtildi

A+A-

GAP İdaresi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliği ile 2004 yılında başlatılan ve sokakta çalışan çocukların kitap, defter, önlük ve çanta gibi eğitim malzemelerinin gönüllü veliler tarafından karşılanmasını esas alan \'Velim Olur musun\' kampanyasıyla bugüne kadar 3 bin 633 çocuğa yardım eli uzandı. 9 ildeki bin 630 çocuk yeni eğitim öğretim yılı öncesi, Ramazan\'ı da fırsat bilen hayırsever gönüllü velilerini bekliyor.

 

\'Velim Olur musun\' kampanyası, GAP İdaresi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle 2004-2007 tarihleri arasında yürütülen \'Bölgesel Kalkınmanın Güçlendirilmesi ve Bölgedeki Sosyo-Ekonomik Farklılıkların Azaltılması Programı-Aşama II\' çerçevesinde \'Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu Projesi\' kapsamında 25 Ocak 2006 tarihinde başlatıldı.

 

Şanlıurfa, Batman ve Gaziantep illerinde sokakta çalışan çocukların, kitap, defter, önlük ve çanta gibi eğitim masraflarının, gönüllü veliler tarafından karşılanması ve böylece ailelere ekonomik katkı sağlanması amacıyla uygulamaya konan kampanya kapsamında, internet sayfası üzerinden, çocukların bireysel olarak ailevi durumları, ihtiyaçları olan okul araç-gereçlerinin belirtildiği künyeler hazırlandı ve bu doğrultuda veli olacak kişi ve kuruluşlar, çocukların ihtiyaçlarını kampanyanın sponsor firması Express Kargo aracılığı ile çocuklara ulaştırdı.

 

Kampanyanın kamuoyunda büyük ilgi görmesi üzerine, bu sorunun yaşandığı diğer illerde de okul ihtiyaçlarını karşılamak veya ailesinin geçimine katkıda bulunmak amacıyla sokakta, tarım veya sanayi sektöründe çalışmak zorunda kalan çocuklar için programın devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu(SHÇEK) ve Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO) ile işbirliği yapıldı ve 10 Mart 2006 tarihinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Şanlıurfa ve Çorum olmak üzere program 11 farklı ile yayıldı. Kampanya çerçevesinde 1. aşamada bin 893, 2. şamada ise bin 740 olmak üzere toplam 3 bin 633 çocuğa gönüllü veliler aracılığı ile destek sağlandı.

 

Kampanya, yerelden gelen talep üzerine GAP kapsamındaki tüm illeri kapsayacak şekilde 20 Mart 2008 tarihinde Adıyaman, Batman, Kilis, Siirt, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa valilikleri, Gaziantep Şahinbey Kaymakamlığı ve SHÇEK işbirliği ve Express Kargo\'nun sponsorluğunda yeniden başlatıldı. Kampanyaya ara verilen yaz döneminde çocuklarla ilgili bilgiler güncellendi. 2008-2009 öğretim yılı döneminde, bin 630 çocuğun gönüllü velisini bulması hedefleniyor.

 

Kampanyanın Gaziantep ayağını yürüten Şahinbey Kaymakamlığı Sokakta Çalışan Çocuklar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi Sorumlusu Sosyal Hizmet Uzmanı Adil Şiraz, sadece Gaziantep\'te Ramazan ve okul sezonu öncesi 800 civarında çocuğun sisteme kaydedilmek üzere beklediğini dile getirdi.

 

Gaziantep\'te sisteme kayıtlı 400 çocuktan 200\'ünün bir şekilde \'Velim Olur musun\' kampanyasından faydalandığını belirten Şiraz, dileyen herkesin \'www.velimolurmusun.org\' internet adresinden ihtiyaç sahibi çocukları görebileceğini ve gönüllü veli olabileceğini dile getirdi. Şiraz, kampanyaya sadece yurtiçinden destek verilebildiğini sözlerine ekledi.