1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Velilerin 50 kişilik sınıf tepkisi
Velilerin 50 kişilik sınıf tepkisi

Velilerin 50 kişilik sınıf tepkisi

Diyarbakır’ın en köklü ve parmakla gösterilen okulları arasında yer alan Ali Emiri Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerin velileri sınıf mevcutlarının 50 kişiye ulaşmasından şikayetçi.

A+A-

Eğitim ve öğretimin başlamasının ardından okullarda yaşanan sorunlarda bir bir ortaya çıkmaya başladı.

 

Gazete genel yayın yönetmenini arayan öğrenci velileri öğrencilerinin 50 kişilik sınıflarda eğitim gördüğünü belirterek Diyarbakır’daki eğitim sisteminin içler acısı halini anlattı.

 

Sınıf mevcutlarının yüksek olduğu okulların özellikle Diyarbakır’ın elit okulları olduğunu bunun sebebinin ise sahte nüfus kayıtlarıyla öğrencilerini bu okullara kaydetmeye çalışan velilerden kaynaklı olduğunu anlatarak yetkililere seslendi.


Sitem dolu sözlerle gazetemizi arıyarak seslerini duyurmaya çalışan veliler, “En fazla yüklenen okul Ali Emiri Ortaokulu Diyarbakır’da kendini kanıtlamış öğrenci profili iyi bir ortaokul maalesef son zamanlarda Sur içinde gelişen olaylar nedeniyle (çevrede Hasan Paşa,  İnönü ve Şair Sırrı ortaokulu var) aileler kaydını sahte adres yaparak bu okula almaya çalışıyorlar. Okul idaresinin nüfus müdürlükleriyle yaptığı görüşmelerde sonuç vermemiştir” diye konuştu.


Herkesin suçu birbirine attığını da savunan veliler sitem ederek, “Böyle eğitimi olur kalabalık sınıflarda eğitim ne kadar sağlıklı olur "Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 30 veya 40 dan fazla olamaz. Edindiğimiz bilgiler bir sınıfta öğrenci sayısı 50 kişidir. Okuldaki toplam öğrenci sayısı 2300’ü geçmiş ve sınıf mevcutları 50’ye  dayanmıştır.

 

Sınıf mevcutları artınca eski öğrenci velilerimizden şikayet ve tepki gelmeye başladı. Kayıt için gelen velilere durum izah edilince de okul idaresine her türlü hakaret hakaret ve tehditler savurmakta fiziki şiddet uygulamaya kadar gitmektedir. Böyle giderse yükseliş tirendi yakalayan Ali emiri ortaokulu mevcut durumunu koruyamayıp gerileyecektir. Yetkililerin bu konuyla ilgili önlem almasını bekliyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü neden duyarsız kalıyor, böyle rezalet olamaz” dediler.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler