1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Veli ve öğrencilerin okul telaşı devam ediyor
Veli ve öğrencilerin okul telaşı devam ediyor

Veli ve öğrencilerin okul telaşı devam ediyor

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla kırtasiyelerin yolunu tutanlar, okul ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

A+A-

2016-2017 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla öğrenci ve velileri okul ihtiyaçlarını karşılama telaşı sardı. Öğrencilerden istenen okul malzemelerini almak isteyen vatandaşlar, en yakınlarındaki kırtasiyelere ve alışveriş merkezlerine gidiyor.

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde kırtasiye ürünlerinin de bulunduğu bir alışveriş merkezini işleten Hasan Geçti, ebeveynlerin, okulların açılmasıyla telaş içerisine girdiğini söyledi.

Geçti, “Her sene olduğu gibi bu sene de fiyatları en dibe çekmeye çalıştık. İster istemez yoğunluğumuz var. Yoğunluk, 10 ile 15 gün arasında devam ediyor. Veliler gelip okul ihtiyaçlarını gidermek için çaba sarf ediyorlar. Bu masrafların veliler için külfet olduğunu söylemek istiyorum. İlkokula başlayan bir çocuğun 100 ile 120 TL arasında masrafı var. Bu, ister istemez veliyi biraz tedirgin ediyor.” dedi.

Bu yıl 6’ncı sınıfa başlayacak oğlunun okul ihtiyaçları için alışveriş yapan Recep Oğul, “Oğlum 6’ncı sınıfa başlayacak. Onun için alışveriş yapmaya geldim. Şimdilik okul tarafından bir şey istenmedi ama ben kendim alıyorum. Fiyatlar şu an uygundur.” ifadelerini kullandı.

Okulların açılmasıyla masraf yapmaya başladıklarını dile getiren Nevzat Altundağ, şunları söyledi:

“Çocuğum okul okusun, masraflar umurumda değil ama yeter ki okusun. Fiyatlar çok uygundur. 2,5 TL’ye iki defter aldım. Yeterdir, kâfidir bize.”

Yeni eğitim-öğretim yılına öğretmen eksiğiyle girdiklerini belirten Havin Nicekaya adlı 6’ncı sınıf öğrencisi ise “Okula gittim, öğretmenler yoktu. Eminim ki Ekim’e kadar öyle olacak. Her seferinde gidip geri geliyoruz. Bizden defter, kalem, kalemlik, çanta ve benzeri malzemeler istendi. Ben de burada alışveriş yapıyorum. Fiyatlardan memnunum.” dedi.

HABERE YORUM KAT