1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vektörlerle mücadele ve ilaçlama hizmeti sürüyor
Vektörlerle mücadele ve ilaçlama hizmeti sürüyor

Vektörlerle mücadele ve ilaçlama hizmeti sürüyor

Büyükşehir Belediyesi’nin, vektörlerle mücadele ve ilaçlama hizmeti Diyarbakır genelinde hız kesmeden devam ediyor.

A+A-

20 Mart tarihinden bu yana 17 ilçede 85 ekiple gece gündüz sürdürülen ilaçlama çalışmalarında şu ana kadar 18 bin litre ilaç kullanıldığı belirtiliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı İlaçlama Birimi ekipleri, 20 Mart tarihinden bu yana kent genelinde ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Yenişehir ilçesi Fabrika Mahallesi’nde yapılan ilaçlama çalışmaları sırasında bir açıklama yapan Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, 20 Mart’tan beri merkez ve kırsal ilçelerde başlayan ilaçlama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, larva ilaçlama çalışmaları kapsamında sulak yerler, ahırlar, mağaralar ve yıkıntı evlerin ilaçlandığını, Diyarbakır’ın tüm bölgelerinde ilaçlama çalışması yapıldığını kaydetti. Diyarbakır merkezde 20 ekibin gündüz 20 ekibin gece, kırsal ilçelerde ise 20 ekibin gündüz 25 ekibin gece olmak üzere 85 ekip ve 56 araçla çalışıldığını ifade eden Mertoğlu,  son üç aydaki çalışmalarda merkez ilçelerde 8 bin 918 lt/kg, kırsal ilçelerde ise 10 bin 671 lt/kg ilaç kullanıldığını bildirdi.

Üreme noktalarına müdahale ediliyor

Mertoğlu, ilaçlama çalışmalarını sürdürürken ellerinde sivrisinek ve karasinek üreme noktalarının haritası olduğunu, müdahalenin bu haritaya göre kaynağa yapıldığını söyledi. Çarşamba ve cumartesi günleri periyodik olarak sadece karasinek ilaçlaması yapıldığını açıklayan Mertoğlu, larva çalışmalarının ise yıl boyunca devam ettiğini söyledi.  Ekiplerin sivrisinek, karasinek, kene, hamamböceği, kemirgenler gibi vektörlere karşı mücadelesinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen ruhsatlandırılmış ilaçların kullanıldığını ifade eden Mertoğlu, vektörlerle mücadelenin zorluğuna dikkat çekerek, “Vatandaşlarımız  evlerini ve çevrelerini temiz tutmaları halinde vektörlerle yüzde 50 mücadele edilmiş olur.” dedi. 

Sur’da ilaçlama çalışması

 Sur’daki ilaçlama çalışmalarının devam ettiğini belirten Mertoğlu, yasaklı bölgelerde ilaçlama yapılmasına izin verilmediği belirtti. Birkaç kez polis eşliğinde yasaklı bölgelerde ilaçlama yapıldığını aktaran Mertoğlu, yasaklı bölgelerde sürekli ilaçlama yapılmadığı takdirde Sur’un diğer kısımlarında yapılan ilaçlamanın da faydasız olduğunu dile getirdi. Mertoğlu, ayrıca Sur diplerinde ve yıkıntılarda akrep ve yılan ilaçlamasının da sürdüğünü söyledi.

HABERE YORUM KAT