1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vekil ve başkanlar Şık'ın taziyesinde
Vekil ve başkanlar Şık'ın taziyesinde

Vekil ve başkanlar Şık'ın taziyesinde

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ve HDP milletvekilleri ve ilçe belediye eşbaşkanları ile birlikte Sur Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Şık Barut'un Kobane'de yaşamını yitiren kardeşi Muhammed Şık'ın taziyesine gitti.

A+A-
HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Sur Belediyesi Eşbaşkanı Seyit Narin, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanları M. Ali Aydın ve Fatma Arşimet, MEYA-DER yöneticisi ve ailelerle birlikte Kacaköy ilçesinde kurulan taziyeye gitti.
 
Taziyeyi Kobane'de IŞİD saldırısında hayatını kaybeden Muhammed Şık'ın ablası ve Sur Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Şık Barut ve ailesi kabul etti. Oldukça kalabalık olan taziyede bir konuşma yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan 51'inci gününde Kobene direnişinin devam ettiğini belirterek özgürlüğü yakın kılan şehitlerin önünde saygıyla eğildiğini söyledi. Aydoğan, şöyle konuştu:
 
“Bugün aynı zamanda Hz. Muhammed'in torunu, Hz. Hüseyin'in şahadetinin 1375'inci yıl dönümü. Bundan 1375 yıl önce Hz. Hüseyin Kerbela'da zalimlere ve haksızlığa karşı mücadele etti. Ve kendisiyle birlikte kadınların ve çocukların içinde bulunduğu onlarca yoldaşıyla birlikte şehit düştü. Bundan 1375 yıl önce Hz. Hüseyin'in Kerbela'daki direnişi, mücadelesi, bugün Kobane'de YPG, YPJ ve Kürt halkının dostları tarafından sürdürülüyor. 1375 yıl aradan geçmiş ama zalimler, mazlumların üzerinde hesaplar yapmakta, asla vazgeçmemişler. 1375 yıl sonra aynı zihniyet bugün Kobane'de, mazlum Kürt halkına saldırılar düzenliyor. Ama herkesin bunu çok iyi bilmesi gerekir ki tarih değişecek, zalimlerin saldırıları asla sonuç vermeyecek, zalimlerin saldırılarına karşı mücadele eden mazlumlar, haklı olmaktan kaynaklanan durum nedeniyle, mutlaka kazandığını tüm dünyaya göstereceklerdir.”
 
Aydoğan, HDP PM üyesi Ahmet Karataş'ın Ankara'da bıçaklanması olayına da değinerek Kürtlerin de bir sabrı olduğunu söyledi ve çözüm için adım atılmasını istedi.
 
Baba Hafız Şık da taziyeleri kabul ederek oğlu için “Renas arkadaş Sarekani ve Şengal'de büyük mücadele verdi. Kobane direnişinin 45. gününde şehit oldu” dedi.

HABERE YORUM KAT