1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Ve stat ihaleye çıkıyor
Ve stat ihaleye çıkıyor

Ve stat ihaleye çıkıyor

Diyarbakır'a yapılacak 33 bin kişilik stat ve spor kompleksi için birkaç gün içinde devir sözleşmesi yapılarak,ardından da ihaleye çıkılacağı öğrenildi. 250 milyon TL'lik yatırım için Başbakan Erdoğan'ın,Spor Bakanı Kılıç'a “süreci hızlandırın' talimatı v

A+A-

KOMPLEKS ŞEKLİNDE YAPILACAK

Kayapınar'da bulunan 75 yol yakınlarında yapılacak yeni stadyum ve spor kompleksi için çalışmalar devam ederken,kompleks şeklindeki yatırımın devrini daha önce alan TOKİ ile arsanın ait olduğu Milli Emlak Müdürlüğü arasında birkaç güne kadar devir sözleşmesi yapılarak ihale sürecinin başlatılacağı kaydedildi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten,2011 seçimleri öncesinde  kente gelen Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın müjdesini verdiği stadyumun önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılacağını ifade ederek en geç 2 yıl içinde tamamlanacağını kaydetti.

'ÖRNEK BİR PROJE OLACAK'

Diyarbakır'a yapılması planlanan stadyumun sadece futbol için değil, olimpik faaliyetler içinde olacağını belirten İçten, “ Diyarbakır'a 75. Yol üzerinde 380 dönümlük bir arazi üzerinde 33 Bin kişilik, Olimpik bir stadyum yapacağız. Şimdiki stadyumu TOKİ'ye devredeceğiz. Bu devir sözleşmesi önümüzde ki birkaç gün içerisinde imzalanacak.

TOKİ stadyumu alarak, Milli Emlak Müdürlüğüne ait olan bir arsa üzerinde yeni stadyumu yapıyoruz. Elimizde örnek projeler var. Bu projeyi Diyarbakır mimarisine uygun hale getireceğiz. Ve bir – iki yıl içerisinde de yeni stadımız hizmete girecek. TOKİ, almış olduğu eski stadyumu yıkacak ve o arsa ile ilgili bir tasarrufta bulunacak. Buradan kazanılan para ile stadyumu yapacağız. Hatta bir miktar parada kalacak. Türkiye'nin en büyük camiisi dediğimiz, İslam Kültür Merkezi'ni de şuanda ki Karayolları Müdürlüğünün yerine yapacağız. Tabiri caizse bir taşla iki kuş vuracağız.” dedi.

'BAŞBAKAN ÖZEL TALİMAT VERDİ'

İçten,Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır için Spor Bakanı Suat Kılıç'a talimat verdiğini de dile getirdi. İçten,” Diyarbakır'ı sporda çok önemsiyoruz. Çünkü Diyarbakır'da çok büyük bir genç potansiyeli var. Bu potansiyeli kullanmamız gerekiyor. Bu gençlerin enerjilerini atabilecek alanlar yaratmalıyız. Spor barış, sevgi demek, kardeşlik demek, temiz ahlak demektir. Bu anlamda sporu önemsiyoruz. Başbakan'ımızın yönlendirmesiyle, Spor Bakanımız Suat Kılıç, Diyarbakır'ı ne kadar önemsediğini geçtiğimiz hafta yapılan spor faaliyetlerine bakarak görebiliriz. Bir hafta içerisinde üç farklı federasyon başkanı Diyarbakır'a gelerek etkinliklerini gerçekleştirdiler. Bu noktada bu faaliyetler devam edecek ve Diyarbakır'ı sporun mıknatısı haline getireceğiz. Bunun temellerini atıyoruz. Daha büyük organizasyonların yapılması için gerekli adımları attık ve bu adımların takipçisi olacağız.” diye konuştu.

'DİYARBAKIRSPOR'UN KURTULUŞU ZOR'

Diyarbakırspor'un mevcut durumuna da değinen İçten, gelinen noktadan çok umutlu olmadığını belirtti. İçten, 'Diyarbakırspor için elerinden geleni yaptıklarını ancak destek görmediklerini' ifade ederken, ” Kulübü kurtarmak adına iki gece düzenlenecek. Kayyum heyeti bu konudaki çalışmalarını tamamladı. Bizler de yakınen takip ediyoruz. Düzenlenecek iki gecede üzerimize düşeni yapacağız. Ancak Diyarbakırspor'un düştüğü durum şuanda çok umutlandığımız, umutlanabileceğimiz bir durum değil. Keşke bu duruma gelmeden önce tüm halkımız bu işe el atabilseydi. Son 5 yılda Başbakanımızın gözetiminde Diyarbakırspor için elimizden gelen her desteği verdik.

Rizeli olan Başbakanımız, kendi memleketinin kulübü olan Rizespor'un gecesine katılmayıp Diyarbakırspor'un gecesine katıldı. Orada bizzat kendisi Diyarbakırspor için para toplamıştır. Aynı şekilde bakanımız Mehdi Eker de üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Keşke yerel yönetimler, belediyeler, sivil toplum örgütleri, delegelerde üstlerine düşen görevi yapsalardı. O zaman takımımız bu halde olmazdı.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT