1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ...Ve restore ediliyor
...Ve restore ediliyor

...Ve restore ediliyor

Diyarbakır’ın Çermik İlçemizin önemli tarihi eserlerinden biri olan Saray Hamamı’nın iç restorasyonuna nihayet başlanıyor. 8 ayda tamamlanması planlanan Saray hamamının restorasyonunda Horasan harcı ve Malatya kireci kullanılacak. Hamamın dışında da gerek

A+A-

Ödeneği yıllar önce yapılan ve ihalesi geçtiğimiz günlerde yapılan ilçe merkezindeki tarihi Saray hamamında restorasyon çalışmalarına başlandı.

Diyarbakırlı bir firma tarafından ihaleden sonra ekip gelerek çalışmalarına başladı. Restorasyon Sorumlusu, öncelikle hamamın içinin tamamen temizlendiğini, hamamın girişinde yer alan incir ağaçlarının kesildiğini belirterek, bugünden itibaren de özellikle bazalt taştan yapılan taşların özel bir makine kullanılarak sudan tamamen yıkanacağını söyledi.


Gerekli temizliğin yapılmasından sonra taş ustalarının çalışmalara başlayacağını vurgulayan Sorumlu, “Aslına uygun restorasyonu gerçekleştireceğiz. Restorasyonda Horasan harcı tabir edilen harç kullanacağız. Gerekli kireci de Malatya’dan getirdik. Uzman ekiple yürüteceğimiz restorasyon sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Diyarbakır’da Rölöve Kurulu tarafından kontrolü yapılacak” dedi.


Saray hamamının çok güzel bir yapı olduğunu, örnek sayılacak mimari yapıda inşa edildiğinin anlaşıldığını belirten Müteahhit Firma Yetkilisi, Saray hamamının 8 ay içerisinde tamamlanacağını, ayrıca dış cephesinde meydana gelen çatlakların ve diğer eksikliklerinde yapılacağınız söyledi.


Saray hamamının restorasyonuna başlanması memnunluk yaratırken, bu konuda yoğun çaba harcayan Kaymakam Remzi Demir’e de teşekkür edildi. Kaymakam Remzi Demir göreve başladığı günden buna bir yıl geçmesine karşın Saray Hamamının bir an önce restore edilmesi için yoğun çaba harcamış, yaptığı yoğun temaslar sonucu Saray hamamının iç restorasyonu için başvurdukları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Başkanlığı’ndan gerekli onayı almıştı.


Yine restorasyon ile ilgili rölöve ve projesi Kaymakam Demir tarafından yaptırılan Saray Hamamı ile ilgili ödeneği, Taşınmaz Kültür Varlıkları Fonundan sağlamıştı. Saray Hamamının yenilemesinin yapılmasının ardından Kültür Merkezi olarak hizmet vermesinin planlandığını bildiren Kaymakam Remzi Demir, ilçeye özgü el işlerinin burada sergilenip, ilçeye gelecek yerli ve yabancılara satış yapılmasının sağlanacağını bildirmişti.


Saray hamamının külhan diye tabir edilen arka tarafındaki alanın iyi bir dinlenme alanı olabileceğini, böylece ilçe dışından gelen turistler için tarihi ve otantik bir mekânda hamamı gezdikten sonra dinlenme olanağı bulacağını da kaydeden Kaymakam Demir, “İlçe turizminin her yönüyle ivme kazanması için yoğun çaba harcıyoruz. Bu nedenle de çeşitli projeler hazırlıyor, ilgili kurumlara sunuyoruz. Bu projeler gerçekten bizlere heyecan veriyor” diye konuşmuştu.
 
İlk restorasyonu Çataklı yapmıştı…


Çermik İlçesi eski Kaymakamı, şimdiki İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi İsmail Çataklı tarafından dış restorasyonu yapılan, daha sonra adeta kaderine terk edilen Saray Hamamı’nın 2004 yılında rölöve çalışması yapılmış ve projesi çizilmiş, fakat restore edilmemesi nedeniyle güncelliğini kaybetmişti.


Eski Kaymakamlardan Nesim Babahanoğlu tarafından tekrar çalışmalara başlatılan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden teknik ekibin de gelip inceleme yaptığı Saray Hamamı bitirilememiş, yine eski Kaymakamımız şimdiki Diyarbakır Vali Yardımcısı Mimar Sinan Batmaz tarafından öncelikli yapılması gereken tarihi eser olarak belirlenmiş ve çeşitli girişimlerde de bulunulmuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler