1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ve film hasadı başlıyor
Ve film hasadı başlıyor

Ve film hasadı başlıyor

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenecek Filmekimi'nde, Cannes, Venedik ve Berlin gibi dünyaca ünlü festivallerden oluşan programı, sizler için derledik.

A+A-
İKSV tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Filmekimi 11-17 Ekim tarihlerinde İstanbul'da sinemaseverlerle buluşacak. Ekim ayı boyunca Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Trabzon'u da ziyaret edecek Filmekimi'nde öne çıkan filmler, Cannes ve Venedik gibi ünlü film festivallerinin en iyilerinden oluşuyor. 13'üncü Filmekimi'nde öne çıkan filmleri sizin için derledik.
 
» Le Meraviglie/Mucizeler-Yönetmen Alice Rohrwacher: 2014 Cannes Büyük Ödülü'nü alan Le Meraviglie/Mucizeler, yönetmeni Rohrwacher'a göre, “İtalya'nın doğal görünümünü, mahvını ve bir tür lunaparka dönüşmesini” anlatıyor. Yaz sona ererken Gelsomina, üç kız kardeşi ve arıcılık yapan babası için hiçbir şey aynı kalmayacaktır. Çünkü bu yaz, aileyi birarada tutan kurallar çatırdamaya başlayacaktır. Önce, gençlik rehabilitasyon programına dâhil olan genç bir Alman kasabaya gelir. Kasabanın diğer ziyaretçileri ise dev ödüller dağıtan bir televizyon yarışması ile meşguldür.
 
» Adieu au langage/ Dile Veda- Yönetmen Jean-Luc Godard: Jean-Luc Godard'ın 39'uncu uzun metrajlı filmi Adieu au langage/ Dile Veda'da, farklı video formatları kullanımı, mizahi bakış, edebi alıntılar ve küreselleşmeden devlet şiddetine, klasik müzikten aşka birçok konuya değiniyor. 2014 Cannes Jüri Ödülü alan film, dili ve sınırlarını sorgulayan bir yapım.
 
» Leviathan-Yönetmen Andrey Zvyagintsev: 2014 Cannes'da En İyi Senaryo Ödülü alan film, Eyüp Peygamber'in öyküsünden esinleniyor. Rusya'nın kuzeyinde, küçük bir kasabada yaşayan Kolya, otomobil tamircisidir. Kasabanın belediye başkanı Vadim, Kolya'nın dükkânını, evi ve arazisiyle birlikte satın almayı teklif eder. Kolya teklifi reddedince, devlet canavarına karşı mücadele etmek zorunda kalacaktır.
 
» Deux jours, une nuit/İki Gün, Bir Gece-Yönetmen Jean-Pierre ve Luc Dardenne Deux
jours, une nuit/İki Gün, Bir Gece çalışma hayatındaki rekabet ve patronların performans değerlendirmelerine ilişkin etkileyici bir film. Filmde, Marion Cotillard'ın canlandırdığı Sandra, depresyon yüzünden bir süre izin aldıktan sonra işine döner. Ne var ki, o yokken patronu iş arkadaşlarına bin euro prim karşılığında Sandra'yı işten çıkarmayı teklif eder. Gizli oylama pazartesi yapılacaktır; Sandra'nın iş arkadaşlarını ikna etmek için sadece bir hafta sonu vardır.
 
» Mr. Turner /Bay Turner- Yönetmen Mike Leigh: 2014 Cannes'da Timothy Spall'a En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran Mr. Turner /Bay Turner, empresyonizm akımının öncülerinden J.M.W. Turner'ın hayatından bir kesiti anlatıyor. İngiliz ressamı Turner'ın hayatının son 25 yılını işleyen film, sanatçının dönemin Londra sanat dünyası, yaşlı babası, metresi ve iki yetişkin kızıyla olan ilişkilerini ele alıyor.
 
» Boyhood /Çocukluk-Yönetmen Richard Linklater: Çekimleri 12 yıl süren Boyhood /Çocukluk sinemasal anlamda çığır aşan bir deney... Çocukluk, 2002'den 2014'e, 12 yıllık bir sürede geçen, aynı oyuncuları bu 12 yıl boyunca izleyen, oyuncuları da film boyunca yaşlanan, senaryosu çekim süresi sırasında hem de oyuncuların müdahalesiyle yazılan ilginç bir film. Berlin'de En İyi Film Ödülü'nü alan Çocukluk, Türkiye'deki ilk gösterimini geçen yıl !f İstanbul'da yaptı. 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT