1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ve DEDAŞ devredildi
Ve DEDAŞ devredildi

Ve DEDAŞ devredildi

Güneydoğu'nun en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (Dicle EDAŞ) özel sektöre devri yapıldı. Diyarbakır'da dört bakanın katıldığı törenle Dicle EDAŞ'ın Eksim Yatırım Holding'e devreden sözleşme imzalandı.

A+A-

Güneydoğu'nun en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (Dicle EDAŞ) özel sektöre devri yapıldı. Diyarbakır'da dört bakanın katıldığı törenle Dicle EDAŞ'ın Eksim Yatırım Holding'e devreden sözleşme imzalandı.

Törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katıldı.   Törende bakanlar da birer konuşma yaptı. Konuşmalarından ardından Dicle EDAŞ'ın Özelleştirme Dairesi Başkanlığı tarafından 387 milyon dolar karşılığında Eksim Yatırım Holding'e devrini sağlayan sözleşme imzalandı. Sözleşme meblağının yazılı olduğu çekle hatıra fotoğrafı çektirildi.
 
Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Geçen yıl enerji ithalatımız cari açığımızın oldukça üzerinde, 60 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye enerjiye bağımlı bir ülke. Enerjimizi her türlü kayıp ve kaçağı önleyerek son derece verimli şekilde kullanmak durumundayız"

- "Çözüm süreci ile Türkiye'nin toplumsal enerjisini de verimsiz kullanmayı terk edip içimizde boş yere tükettiğimiz enerjiyi bir araya gelerek ortak hedefler etrafında değerlendirmeliyiz"
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Çözüm süreci bölgeye sağlayacağı barış ortamı ile tüm Türkiye'yi nasıl ki rahatlatacak ve ileriye götürecekse elektrik gibi tüm sektörlerin tamamının çözüme kavuşmasında da bu süreç önemli"
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Geçen yıl enerji ithalatımız cari açığımızın oldukça üzerinde, 60 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye enerjiye bağımlı bir ülke. Dolayısıyla enerjimizi her türlü kayıp ve kaçağı önleyerek son derece verimli şekilde kullanmak durumundayız" dedi.
 
Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ve Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ'nin devir teslim ve imza töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Yılmaz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mendi Eker'in katılımıyla gerçekleştirildi. Rönesans Düğün ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen törende konuşan Bakan Yılmaz, Dicle bölgesinin elektrik dağıtım işinin bundan sonra özel sektör tarafından gerçekleştirileceğini belirterek, bunun, tüm Türkiye'de yapılan bir uygulamanın son derece önemli bir bölgeye yaygınlaştırılması olduğunu söyledi.
 
Bakan Yılmaz, birkaç bölgede daha devir teslimin greçekleşmesi halinde tüm Türkiye'de elektrik dağıtım işinin artık özelleştirilmiş olacağını vurgulayarak, böylece uzun bir sürecin tamamlanacağını kaydetti. Türkiye'de bunun geçmişte çok mücadelesinin yapıldığına dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu:
 
"Sadece devlet ve kamu kurumlarıyla bu işlerin yapılması verimlilik getirmiyor, kalkınma ve gelişmemiz sağlanamıyor. Kamu özel sektör işbirliği son derece önemli. Türkiye enerjiye büyük fatura ödüyor. Geçen yıl enerji ithalatımız cari açığımızın oldukça üzerinde, 60 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye enerjiye bağımlı bir ülke. Enerjisini dışarıdan ithal etmek durumunda olan bir ülke. Dolayısıyla biz enerjimizi her türlü kayıp ve kaçağı önleyerek son derece verimli şekilde kullanmak durumundayız.
 
Aslında bizim manevi değerlerimiz de israftan kaçınmamızı kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmayı bize öğretiyor. Enerjiyi verimli kulanmamız rekabet gücümüzü artıracağı gibi çevre açısından da önemli. Ekonomimizi ve çevremizi korumak istiyorsak enerjiyi daha verimli kullanmak, dünyaya daha az karbon salınımı sağlamak durumundayız. Tüm bu sebeplerle enerjimizi kayıt içinde ve israfa yol açmadan kullanmalıyız."
 
"İsraf edilmeyen enerji en ucuz enerjidir"
 
"İsraf edilmeyen enerji en ucuz enerjidir, en temiz enerjidir. İsraf edilmeyen bir enerji yapısı oluşturmak için de sistemimizi çok iyi kurmamız gerekiyor" diyen Yılmaz, bu açıdan özel sektörün dağıtım işine girmesi ve Türkiye'deki dağıtım sektörünün Avrupa standartlarına adım adım ilerlemesinin son derece önemli olduğunu anlattı.
 
Bakan Yılmaz, son günlerde yasalaşan 10'uncu 5 yıllık kalkınma planında 25 öncelikli dönüşüm programlarından ikisini enerji alanına ayırdıklarını dile getirerek, "Programlarımızdan birisi 'Yerli Üretimi Destekleme', diğeri de 'Enerjide Verimlilik' programı. Bugün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile enerji verimliliği konusunu ele alan bir toplantı gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde enerji verimliliği ile ilgili somut adımlar atıldığını da göreceksiniz" diye konuştu.
 
Yurt içi üretime yapılan yatırımların sonuçlarının daha orta vadede görüleceğini ancak enerji verimliliğinde yapılan yatırımlar ve atılan adımların hemen sonuçlarının alınabileceğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: "Gelecek 5 yıllık süreçte kurulu gücümüzü 78 bin megavata çıkaracağız. Bunu yaparken çevreye en az maliyetle gerçekleştirmeye gayret göstereceğiz. Dolayısıyla yenilenebilir enerjiye önem vermeye devam edeceğiz. Enerjide çevreye en duyarlı son teknolojileri kullanmaya önem vereceğiz. Jeostratejik konumumuzla enerjide transit ve terminal ülke konumumuzu pekiştireceğiz. Nükleer enerji dahil olmak üzere yeni bir takım teknolojileri de ülkemize kazandıracağız."
 
Siyasi ve toplumsal enerji
 
Bakan Yılmaz, enerjiyi verimli kullanırken siyasi ve toplumsal olarak da verimli kullanılması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle dedi: "Çözüm süreci ile Türkiye'nin toplumsal enerjisini de verimsiz kullanmayı terk edip içimizde boş yere tükettiğimiz enerjiyi, bir araya gelerek ortak hedefler etrafında değerlendirmeliyiz. Kardeş kanının akmadığı, huzurun ve güvenin olduğu bir ortamda özellikle Doğu ve Güneydoğu'da yıllardır kullanılmamış potansiyel daha hızlı şekilde harekete geçecek. Sağladığımız altyapılarla ve yeni teşviklerle özel sektörün Diyarbakır'da ve diğer illerimizde daha fazla yatırım yaptığını göreceğiz. Böylece kalkınma süreci hızlı şekilde devam edecek. Bir taraftan bu bölgelerimiz daha fazla refah ve huzur görürken, diğer taraftan Türkiye'nin 2023 hedeflerine yürüyüşüne bu bölgelerimizin daha fazla katkıda bulunduğunu göreceğiz."
 
Enerji sorunu
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ve Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ'nin devir teslim töreninin hayırlı olmasını temenni etti. Bölgede Şanlıurfalı'nın, Mardinli'nin, Batmanlı'nın ve Diyarbakırlı'nın gündelik hayatındaki en önemli meselelerden birinin enerji ve elektrik olduğuna dikkati çeken Eker, 10 yılı aşkın süredir Diyarbakır milletvekili olarak parlamentoda görevli bir kişi olarak vatandaşlardan gelen talepler içerisinde en yoğun ve toplumsal olarak herkesin canını en çok acıtanın enerji konusu olduğunu vurguladı.
 
Bakan Eker, 2006 yılından itibaren özeleştirme kapsamına alınan ancak geçen zaman içerisinde devir gerçekleşmediğinden dolayı bir takım geliştirme yatırımlarının yapılamaması, meselenin bir çözüme kalıcı olarak bağlanamaması sebebiyle hem vatandaşın yaşam kalitesi yönünden olumsuz etkilendiğini hem de kamu yararının ciddi şekilde zarar gördüğünü belirtti.
 
Bugün bu sorunun çözümü ile karşı karşıya olunduğunu dile getiren Eker, şunları söyledi: "Bunu önemli bir fırsat bilip başarıya ulaşmasında gerek kamunun, gerek ilgili kurum ve kuruluşlar ile ilgili bakanlıkların gerekse de elektrik idaresini devralacak firmaların ve bölgede yaşayan vatandaşların ortak bir irade ile hareket etmesi ve çözümü kolaylaştırması gerekiyor. 5 milyar kilowat saat civarında bir tüketim olduğunu biliyoruz. Önemli bir kısmının tarımsal sulamada kullanıldığını da biliyoruz. Bu bölgenin giderek artan enerji ihtiyacının daha kaliteli, daha sürekli ve vatandaşın hayatına fayda getirecek bir anlayışla uygulanması son derece önemli."
 
Çözüm süreci
 
Bakan Eker, bölgedeki meselelerin aslında bir ana meseleye bağlı olduğunu vurgulayarak, onun da Kürt meselesi olduğunu söyledi. Enerji meselesinin diğer pek çok mesele gibi bundan etkilendiğini ifade eden Eker, "Çözüm süreci bölgeye sağlayacağı barış ortamı ile tüm Türkiye'yi nasıl ki rahatlatacak ve ileriye götürecekse elektrik gibi tüm sektörlerin tamamının çözüme kavuşmasında da bu süreç önemli" dedi.
 
Bölgedeki başarılı bir uygulamanın elektrik özelleştirmelerinde Türkiye'nin diğer bölgelerine de örnek teşkil edeceğini kaydeden Eker, özelleştirme uygulamasının başarıya ulaşmasında çaba sarf edilmesi gerektiğini anlattı. Bakan Eker, üretici ve çiftçilerle yakın bir diyaloğun önemli olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu: "Gerçekte makul çözümlerle bu geçiş sürecini atlatmamız ve başarıya götürmemiz lazım. Hayırlı bir teşebbüs olduğunu düşünüyorum. Atılacak imzanın tarihi olduğunu vurguluyorum. Bu devrin bundan sonraki süreçte bölgenin kalkınmasına pozitif etki yapmasını diliyoruz. Aynı zamanda elektrik kesintilerinden zarar gören elektronik eşyaları bozulan binlerce, on binlerce insan var. Umarız bundan sonra bölgedeki tüm vatandaşlarımızın yaşam kalitesi artar, uğradıkları zarar asgariye iner ve kamu da bundan çok daha yüksek menfaat sağlar. Bunun umudu ve beklentisi içerisindeyiz."
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de 21 dağıtım bölgesi bulunduğunu, bunun 18'inin Ankara'dan devirlerinin yapıldığını ifade ederek, Diyarbakır'daki devir töreninin bir ilk olduğunu söyledi.
 
Dicle bölgesi olarak 6 ili ilgilendiren bir ilki gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yıldız, bundan sonra görev süresi içerisinde vatandaşlara rekabetçi bir ortamda ve kaliteli bir hizmet verecek olan özel şirket mensuplarına başarı dilediğini belirtti.
 
Bakan Yıldız, hükümet olarak tüm dağıtım şirketlerinin yanı başında olacaklarını ve hizmetin verilmesinde kendilerine yardım edeceklerini belirterek, şöyle devam etti:
 
"Ülkemiz büyüyor, gelişiyor. Çözüm süreciyle çok daha fazla bir performansı inşallah ülkemiz yakalamış olacak. Bunu beraber gözlemleyeceğiz ve içimizde bunu hissedeceğiz. Büyümenin en temel kaynağı ve dayanağı istikrardır. Siyasi istikrar, sürdürürebilir olduğu kadar, özel sektör de buna teveccüh eder ve Türkiye büyümesini bu şekilde sürdürür. Gittigimiz uluslararası toplantılarda Türkiye'nin büyüme rakamlarını özellikle soruyorlar. Açıkladığımızda 'bu rakamlarda bir yanlış yok değil mi?' diyorlar. Avrasya coğrafyasında Avrupa ve Asya beraber geçen yılki büyüme rakamları yüzde yarım eksidir. Yani yüzde yarım küçülmüştür oradaki enerji sektörü. Türkiye'de kurulu güçte yüzde 8.1, tüketimde ise yüzde 5.2'ler civarında bir artış oldu. Bu, ekonomik büyümenin yaklaşık 2 katı kadar enerjide büyüyoruz demektir. Halkımızın refah seviyesi arttıkça evinde buzdolabı olan yanına çamaşır makinesini, çamaşır makinesi olan da bulaşık makinesini almaya devam ediyor. Bu, elektrikteki tüketimi tabii ki artırıyor."
 
Avrupa'nın ikinci büyük şebekesi
 
Bakan Yıldız, burada hizmet verecek olan personelin gücünü daha da artırmak için özel sektörün kamudan bazı transferler yaptığını ifade ederek, buna sıcak baktıklarını ve doğru da bulduklarını söyledi.
 
Özel sektörün kamudan bir miktar fazla ücret verip daha iyi bir hizmet sunabileceği bir bölgeye geldiğini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:
 
"Çünkü Dicle elektrik dağıtımı bizim için yalnızca bu bölge açısından değil, Türkiye açısından da önemli. Dicle bölgesiyle Van bölgesini çıkardığımızda Türkiye'nin kayıp kaçak oranı yüzde 9.4'lere düşüyor. Yani bu, AB üyesi 27 ülkenin ortalamasının daha altında. Yani biz doğru bir iş yapıyoruz. Biz, doğru bir tercih kullanmışız ve tüm yaptığımız enerji sektörü ile alakalı yapılanlamalar ilgili ve ilişkili tüm kuruluşlarımızla doğru bir yönde devam ediyor. 'Hedeflerimiz doğru demek ki'diyoruz. Buradaki performansı da yakalayıp amacımız inşallah Türkiye'nin kayıp kaçakla alakalı yükünü azaltmak ve 75 milyon insanımıza giden yükü hafifletmektir. Türkiye'nin nüfusu 75-76 milyon civarında. Ancak 95 milyona elektrik hizmeti veriyoruz. Bu, nasıl oluyor? Yazın turizm beldelerimizde nüfusu bire on oranında artan yerlerimiz var. 26 bin, 25 bin nüfuslu olan yerler bugün 400 bin 500 bin nüfusa çıkıyor. Biz, dağıtım hizmetlerini oradaki gelişmiş nüfusa göre ayarlıyoruz. Ancak bağa giden, yaylaya çıkan, sahillere inenlerle toplam 95 milyon nüfusa hizmet veriyoruz. Bu, Avrupa'nın ikinci büyük şebekesi demektir. Bir milyon kilometreyi aşan dağıtım ve iletim hatlarının işletmeciliğini yapıyoruz."
 
Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli'nin, 31 Temmuz'a kadar geçmiş dönem elektrik borçları peşin ödendiği takdirde biriken faiz ve gecikme bedelerini almayacakları yönündeki sözünü hatırlatan Bakan Yıldız, "Özel sektör temsilcimize teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 750 milyon lira asıl paranın olduğu ve 640 milyon lira civarındaki faizleri almayacağını belirtti. Benim istirhamım 31 Temmuz çok kısa bir süre, kendilerinin de inşallah kabul etmeleri halinde bunu en az 31 Ağustos'a kadar uzatmalarıdır" dedi.
 
Faiz affı süresi bir ay uzatıldı
 
Bakan Yıldız'ın düşüncesini sorması üzerine Tivnikli bu öneriyi onayladı. "Bayramdan sonra parasını biriktirebilen vatandaşlar, sanayiciler, tarımsal sulama yapan çiftçiler inşallah paralarını denkleştirip faizden kurtularak geçmişe dönük büyük bir yükün hafiflemesini sağlamış olacaklar" diyen Yıldız, bunun önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Bakan Yıldız, yeni abone olmak isteyen vatandaşlara da bu imkanın sağlamış olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bu bölgenin büyük bir ihtiyacıdır. Yeniden abone olmak isteyenler gelip eski tüm yüklerinden kurtulup yeni sayaçlarını takıp elektronik sayaçları ile vatandaşlık görevlerini de yerine getirmiş olacaklar. Ramazan ayındayız, hem kul hakkından hem de devletin hakkından kurtulmamız lazım. Bu manada yeniden bir beyaz sayfa açmış olacağız. Buradaki varlıklar yani trafolar, direkler, teller, her türlü donanım şu anda bu şekilde devredilmiş değil. Bir varlık satışı yapmadık biz burada. Buranın kullanım hakkını yani buradaki anonim şirketin hisse devirlerini yaptık. bu tören aslında hisse deviri ile ilgili bir törendir. Bunlar kamunun elinde olacak ve görev süresinin sonuna kadar inşallah kamunun malı olarak kalacaktır.

HABERE YORUM KAT