1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vatandaşlar tarihi çeşmeyi el birliğiyle temizlediler
Vatandaşlar tarihi çeşmeyi el birliğiyle temizlediler

Vatandaşlar tarihi çeşmeyi el birliğiyle temizlediler

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Demirciler Sokak’ta bulunan tarihi Altı Bulak Çeşmesi’nin bakımsızlıktan çürüdüğünü gören vatandaşlar kolları sıvadı.

A+A-

Silvanlı vatandaşlar, çeşmeyi el birliğiyle temizlemeye başladı.zlemeye başladı.


Tarihi Altı Bulak Çeşmesi’nin tahrip edildiğini belirten vatandaşlardan Ferhat Parlak, çeşmenin bakımının vatandaşların maddi ve manevi destekleriyle yapılacağını söyledi. 

 

Parlak, "Çeşmenin estetiği bozulmadan restorasyon yapılacak. Çeşmenin tam olarak hangi yüzyılda yapıldığı bilinmemekle beraber Eyyubi ya da Artuklular döneminden kalma bir eser olduğu belirtiliyor. Bir başka kaynağa göre ise daha önce suraltında yedi kıza ait çeşmenin olduğu bu çeşmenin de yedi kızdan birine ait olduğu söyleniyor. 

 

Çeşme Altı Bulak’tan oluştuğu için Altı Bulak Çeşmesi ismi oradan gelmektedir. Daha önce çeşmenin üzerinde iki tane kitabe olduğu, kitabelerin define arayıcılar tarafından tahrip edildiği biliniyor. Tarihi çeşmenin yalağının içini temizledik. Çeşmenin yalağının içinden bir traktörün römorku kadar çöp çıktı. Bu çok çirkin bir görüntüydü. 

 

Buradaki amacımız şiirlere konu olan bu tarihi çeşmeyi eski haline kavuşturmaktır. Yapılacak çalışmada bir başka kaynak sudan Altı Bulak Çeşmesi’ne su şebekesini bağlayacağız. Işıklandırma sitemi kuracağız. Çeşmeyi korumak için etrafını şeffaf kalın camlarla koruyacağız. 

 

Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olmak üzere üç farklı dilde çeşmenin tarihçesini yazdıracağız.

Çeşmenin içinde bulunan yalak kısmının yol yapım çalışmasından dolayı yaklaşık 40 santim içeri alınarak betonlaştırılmış. Bu betonu kırarak yola gömülen tarihi kısmını gün ışığına çıkaracağız. Silvan’da tarihi yapılarımıza ve değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Çeşmenin yapılması için duyarlı vatandaşlarımızdan maddi destek bekliyoruz. Biz Silvan ‘da tarihin tarih olmasından yana değiliz. 

 

Silvan’daki tarihimiz torunlarımıza miras kalsın istiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Silvan’daki tarihi eserler günden güne yok oluyor. Amacımız Silvan’ı tarihiyle yaşatmaktır" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler