1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vatandaşlar müftülüğe tepkili
Vatandaşlar müftülüğe tepkili

Vatandaşlar müftülüğe tepkili

Diyarbakır'da vatandaşların kendi imkanlarıyla yaptırdığı taziye yerinin müftülük tarafından Kur'an Kursu'na çevrilmesine vatandaşlar tepki gösterdi.

A+A-

Kur'an Kursu'na karşı olmadıklarını belirten Cami cemaati ve semt sakinleri,”Bizim tepkimiz müftülüğün tutumunadır. Burada taziye yeri yok. Kur'an Kursu için başka yer yapabilirlerdi” diyerek uygulamaya karşı çıktılar.

Diyarbakır'da vatandaşların oluşturduğu kaynaklarla yapılan cami altındaki taziye yerinin müftülük tarafından Kur'an Kursu'na çevrilmesi tartışma yarattı. Bu karara tepki gösteren vatandaşlar,müftülüğün Kur'an Kursu yapmak yerine işin kolayına kaçarak taziye yerini ortadan kaldırdığı görüşünü savunarak duruma tepki gösterdi.

Merkez Kayapınar ilçesi Diclekent bölgesinde bulunan Bediüzaman Camii altındaki taziye evinin cemaat ve semt sakinlerinin rızası olmadan Kur'an Kursu'na çevrildiğini belirten vatandaşlardan Remzi Sürek, müftülüğün mahallede yaşayan vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.

KUR'AN KURSU'NA DEĞİL BU TUTUMA KARŞIYIZ
Sürek ,”Biz Kur'an Kursu'na karşı değiliz. Aksine daha fazla Kur'an Kursu'na ihtiyaç olduğunu düşünüyor ve fazla sayıda açılması taraftarıyız.Bizim buradaki tepkimiz müftülüğün tutumunadır. Müftülük Kur'an Kursu için bir yer inşa edebilirdi. Ya da başka bir yer kiralayabilirlerdi Kur'an Kursu için. Bizler bu yerin kirasını bile ödemeye razıyız. Maalesef müftülük  bunu yapmak yerine kendi imkanlarımızla yaptırdığımız ve semtimizde yaşayan insanların en temel ihtiyaçlarından olan taziye evini Kur'an Kursu'na çevirdi. Bu tutumu kabul etmiyor ve kararın değiştirilmesini istiyoruz. Müftülük vatandaşların rızasına özen göstermeli ve bu kararı geri almalıdır.” dedi.

MÜFTÜ MELİKOĞLU :KANUNİ HAKKIMIZDIR
Kayapınar İlçe Müftüsü Abdülkerim Melikoğlu ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın mevzuatına göre camilerin altındaki yerlerin Kur'an Kursu olarak kullanılması gerektiğini ifade ederek Bediüzaman Camisi'ndeki olayın bir ihtiyaçtan kaynaklandığını söyledi. Melikoğlu,”Sadece bu camimiz  değil tüm camilerimiz halkımızın maddi imkanlarıyla inşa edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı mevzuatına göre camiler halk tarafından yapılarak tamamlandıktan sonra müftülüklere teslim edilir. Camilerin altındaki yerler de taziye yeri olarak değil Kur'an Kursu olarak hizmet vermek zorunda. Kur'an Kursu'na ihtiyaç olmayan yerlerde camilerin altındaki yerler vatandaşlara taziye evi olarak hizmet verir ama Bediüzaman Camisi'ndeki olay farklıdır. Kur'an Kursu'na ihtiyaç olduğu için burayı Kur'an Kursu'na çevirdik.

Daha önce başka camilerde de benzer değişiklikler yaptık. Taziye yeri de ihtiyaçtır ama Kur'an Kursu bizim için hem kanuni yetki hem  daha önemlidir. Vatandaşlarımız başka yerde taziye evi yapabilir. Olayı başka yere çekmenin anlamı yok.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT