1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vatandaşlar Anzele suyunda serinliyor
Vatandaşlar Anzele suyunda serinliyor

Vatandaşlar Anzele suyunda serinliyor

Diyarbakır'da Ramazan ayının son haftasında 40 dereceyi aşan sıcaklardan bunalanların bazılarıı camilerde 'sünnet' olduğunu söyledikleri kaylule (öğlen) uykusuna dalarken, bir kısmı ise Karacadağ'dan gelen buz gibi yer altı kaynak suyunun etrafında çember

A+A-

Diyarbakır'da Ramazan ayının son haftasında 40 dereceyi aşan sıcaklardan bunalanların bazıları camilerde 'sünnet' olduğunu söyledikleri kaylule (öğlen) uykusuna dalarken, bir kısmı ise Karacadağ'dan gelen buz gibi yer altı kaynak suyunun etrafında çember oluşturarak suya gün boyu ayaklarını sokuyor, kıyafetleri ile suyun içine oturup serinlemeye çalışıyor. 

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nin Çiftkapı mevkiinde bulunan tarihi Anzele bölgesindeki yeraltı suyu gölgede 40 dereceyi aşan sıcaklardan bunalan vatandaşların akınına uğruyor. Karacadağ eteklerinden çıkıp Çiftkapı semtinden kente akan Anzele suyu, büyük küçük herkes serinlemek için adeta sıraya girdiği yer haline geldi.

 

Sıcaklardan bunalan vatandaşların bir kısmı camilere sığınıp sünnet olarak kabul edilen ve kaylule ismi verilen öğle uykusuna dalarken, büyük bölümü ise öğleden sonra Anzele suyunun etrafında toplanıyor. Ayakkabılarını çıkarıp paçalarını sıyıran erkekler, çember oluşturarak suya ayaklarını sokuyor.

 

Buz gibi suya ayaklarını sokarak serinlemenin keyfini yaşayan vatandaşlar sırayla yarımşar saat arayla suya giriyor. Oruç olmanın da verdiği bitkinlikle adeta kendinden geçen bazı erkekler ise, elbiseleriyle suyun içine oturarak saatlerce çıkmıyor. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler