1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 'Vatandaşını kurtaramıyorsan devlet değilsin'
'Vatandaşını kurtaramıyorsan devlet değilsin'

'Vatandaşını kurtaramıyorsan devlet değilsin'

Haber Nöbeti ekibinden Tunca Öğreten (Diken), ikinci günü gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Oral ile Mardin’de çalışarak geçirdi.

A+A-

Ekip, Cizre’de bir binanın bodrumunda mahsur kalan ve beş gündür akıbetlerinden haber alınamayan 30’a yakın yurttaşa ulaşabilmek için Mardin’de temaslarını sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile kaldığı otelde görüştü.
 
En azından Cizre sınırında günlerdir geçiş yapabilmek uğraş veren Sağlık Emekçileri Sendikası’na mensup (SES) sağlıkçılara izin verilmesini isteyen Demirtaş, şöyle konuştu: ‘Bir koridor açılmasını istiyoruz. Geçişe izin verilene kadar bölgede olacağım ve baskı oluşturmaya devam edeceğim.’
 
“Madem ortada bir çatışma yok…”


Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, bodrumda mahsur kalan yaralı olmadığına dair yaptığı beyanını hatırlattığımız Demirtaş, ‘Keşke bunu anlamak için kalkıp gitselerdi. Eğer sen devlet olarak yaralı vatandaşı kurtarmak için gidemiyorsan zaten devlet olma özelliğini kaybetmişsindir’ dedi.
 
Çatışmaların bittiğini, direnenlerin ‘Şuan orada savaşan kimse yok’ sözlerinden anladığına vurgu yapan HDP lideri, sözlerine şöyle devam etti: ‘Hükümet operasyonlarda sona yaklaşıldığını ve ev aramalarının başladığını söyledi. Madem ortada bir çatışma yok, 112 Acil Servis görevlileri binaya yaklaştığında ona ateş açanlar kimler. Düşünsenize, direnenlerin arkadaşları yaralı ve onlar kurtartılmamaları için ateş açıyorlar. Mantıklı mı bu?’
 
Saray Gladyosu tartışmalarının da spekülatif olmadığını savunan Demirtaş, bölgede görev yapan gazetecilerin yaşadığı zorluklara da dikkati çekerek, ‘Korkmakta haklılar. Bunların şakası yok. Talimat alıp bölgeye gelmiş bu ekipler. Gazeteciymiş, sivilmiş tanımıyorlar. Tüm bunlar Davutoğlu’nun, ayakları yere basan bir siyasetçi olmadığını gösteriyor. Hatta olup bitenlerden bile haberi yok’ diye konuştu.
 
‘RESTLEŞEREK ÇÖZÜM OLMAZ’
 
Bugün Mardin’e gelerek yeni güvenlik yöntemleriyle ilgili bazı açıklamalarda bulunması beklenen Davutoğlu’nun, ‘Yeni karakollar kurulacak. Buralarda özel harekat polisleri görev yapacak. Sur, Cizre ve Silopi gibi ilçeler farklı yerlere taşınacak’ sözlerini sorduğumu Demirtaş’ın yanıtı şu oldu:

 

’10 yıldır yapımı devam eden ama bir türlü bitmeyen karakol biliyorum. Karakol bir çözüm değil. Ankara’da yapılan planlar bu bölgede tutmuyor işte. Bunu anlamamakta ısrar ediyorlar. Buraları bilmedikleri için yaptıkları planlara inanıp devam ediyorlar tutumlarına. Mümkün değil, tutmaz. Askeri mantıkla hareket ettikçe direnişin boyutunu da artıracaklar. ‘
 
Gazeteciler, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ile de kısa bir sohbet yaptılar.
 
‘PKK propagandası yapmak’ iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Türk, Türkiye’de hukukun kalmadığını belirterek, ‘Bu topraklarda siyasi gündeme göre dava açılır’ dedi.
 
Cizre’deki ablukaya da değinen Belediye Eş Başkanı, sözlerine şöyle devam etti:

 

‘Selahattin beyle temaslarımızı sürdürüyoruz. Sanıyorum ki bugün ya da yarın abluka kalkacak. Devlet, bu kafayla, restleşerek ve diyalog geliştirmeden hareket etmeye devam ederse çözüm olmaz. Bu topraklarda yeni bir Şark ıslahatı uygulayamazlar.’
 
AKP BÖLÜCÜLÜK YAPIYOR
 
Haber Nöbeti’ne, Nusaybin’de konuşan HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, daha önce askeri vesayetten mustarip olduklarını belirterek, ‘Artık komutanlardan, askerlerden daha insani bir şekilde karşılık görüyoruz. Askerin, hükümetten daha sivil olduğuna tanıklık ediyoruz’ dedi.
 
Ergenekon ile Saray’ın anlaştığını savunan Atalan, sözlerine şöyle devam etti: ‘Bugün bölücülüğü yapan AKP’nin ta kendisidir. Bölge halkının zulüm karşısındaki sabrı sona ermek üzere. HDP olarak Türkiye’yi bölünmekten kurtarmak istiyoruz.’
 
‘SAĞLIK BAKANI TARAFSIZ OLMALI’
 
Günlerdir Mardin’in Nusaybin ilçesi üzerinde Cizre’ye ulaşmaya çalışan SES üyesi gönüllü sağlıkçılarsa ilçede 200 bine yakın insanın yaşadığına vurgu yaparak, ‘Sadece yaralılar yok. Kanser olanlar, diyaliz tedavisi almak zorunda kalan böbrek hastaları da var. Bunun yanı sıra psikolojik destek alması gereken on binlerce insan da var. Sağlık bakanı bu savaşta tarafsız olmalıydı.

 

Etnik kimliği, siyasi görüşü ne olursa olsun sağlık görevlilerinin Cizre’ye girmesine ve insani müdahalede bulunmasına izin vermeliydi. Kaldı ki Hipokrat Yemini de bunu gerektirir zaten’ diye konuştu.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT