1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Vatandaşın mülkü 30 ediyorsa 40 verin mağdur etmeyin'
'Vatandaşın mülkü 30 ediyorsa 40 verin mağdur etmeyin'

'Vatandaşın mülkü 30 ediyorsa 40 verin mağdur etmeyin'

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’la makamında görüşen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, kamulaştırma kararının ardından Sur’un yıkımı sırasında vatandaşın mağdur edilmemesini istedi.

A+A-

 Tan, “Yıkarken vatandaşı asla mağdur etmeyin. Vatandaşın mülkü 30 bin TL ediyorsa 40 bin TL; 40 bin TL ediyorsa 50 bin TL verin. Biraz fazla verin. Zaten mağdur olmuş, ikinci bir mağduriyet yaşanmasın” dedi.
 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’da açıkladığı, “Sur İhya Projesi”ne yönelik tartışma sürürken HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın, “uzlaşı ile çözüm” teklifi Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan destek gördü. Tan, Yılmaz'la görüşmesini aktarırken, “Bakan, önerilerime ‘evet’ dedi” diye konuştu.
 
 
Yıllarca Suriçi’nde oturan ve ilçenin tarihi dokusunu yakından bilen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Sur’un yıkımı konusunda dikkat edilecek hususların bulunduğu gibi yapımı sırasında da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu söyledi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’la makamında görüşen Tan, kamulaştırma kararının ardından Sur’un yıkımı sırasında vatandaşın mağdur edilmemesini istedi. Tan, “Yıkarken vatandaşı asla mağdur etmeyin. Vatandaşın mülkü 30 bin TL ediyorsa 40 bin TL; 40 bin TL ediyorsa 50 bin TL verin. Biraz fazla verin. Zaten mağdur olmuş, ikinci bir mağduriyet yaşanmasın” dedi.


 Vatandaşın ev sahibi olması için farklı alternatif ve seçenekler ortaya konulmasını isteyen Tan, “Şu an Sur içinde oturanların yüzde 80’i kiracı, mülk sahibi değil. Kiracının sokağa atılmaması lazım. İki yıl kira desteği verilmeli ve ev sahibi olması için bir imkan tanınmalı" diye konuştu.
 
“Önerilerimi destekledi”
 
Sur içinde ikameti bulunan vatandaşın tapusu ve ruhsatı olup olmamasına bakılmadan hak sahibi olarak kabul edilmesi gerektiğini Bakan Yılmaz’a aktardığını ifade eden Tan, Bakan’ın, görüşlerini onayladığını ve “evet” dediğini aktardı. Tan, “Vatandaş çıkmak istemiyorsa ve kendi toprağında durmak istiyorsa da ona kendi evini yapması için kredi imkanı sağlanmalı. Yıkarken mağdur etmeyeceksin, vatandaşa zorla bir şeyler yaptırmayacaksın, yaparken de 2012 yılındaki koruma imar planına göre yapacaksın. Bu olması gerekendir” dedi.
 
“Uzlaşı esas alınacak”
 
 
Görüşmeyi değerlendiren Tan, Yılmaz’ın talep edilmesi durumunda ortak çözüm üretilmesi konusunda Diyarbakır’ın bütün milletvekilleriyle görüşmeye ve bir masa etrafında konuyu tartışmaya hazır olduğunu aktardığını söyledi. Tan, Bakan Yılmaz’ın Sur’da yapılacak imara ilişkin şu ifadeleri aktardığını söyledi:
 
 
“Vatandaşın istemediği bir şey yapılmayacak. Kamulaştırmalarda istek ve uzlaşma esas alınacak. Alternatif konut edinme seçenekleri sunulacak. Kendi yerinde kalmak isteyen kendi yerinde kalacak. Yeni yapılacak olan her inşa 2012’de kabul edilen Sur koruma imar planına uygun olacak”
 
“Komisyon kurulsun”
 
Tan, Yılmaz'la görüşmesinde aktardığı temel yedi maddelik Sur planına yönelik talebin olumlu karşılanmasının önemli olduğunu, sürecin takipçisi olacağını ve bu ilkelere uygun hareket edilip edilmediğini izleyeceğini söyledi. Tan, bu kapsamda HDP bünyesinde Diyarbakır milletvekilleri, MYK, PM, Diyarbakır ve Sur belediyesi üyelerinden oluşan bir komisyon kurulmasını partinin yetkili kurullarına önerdi. Tan, Sur'un kamulaştırmasına yönelik çalışmalarda görev almak için HDP eş başkanlarına yazılı başvuru yaptı. Başvuruda, “Komisyonda tarafıma verilecek her türlü görevi memnuniyetle yürüteceğimizi arz ve teklif ederim” denildi. 

HABERE YORUM KAT