1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vatandaşın çilesi devam ediyor
Vatandaşın çilesi devam ediyor

Vatandaşın çilesi devam ediyor

Diyarbakır'da Ağır Ceza Mahkemelerinin bulunduğu Adliye binasında yaşanan yoğunluk vatandaşları adeta canından bezdiriyor.

A+A-

Diyarbakır'da Ağır Ceza Mahkemelerinin bulunduğu Adliye binasında yaşanan yoğunluk vatandaşları adeta canından bezdiriyor. Adliye binasının vatandaş giriş bölümünün tek kapıdan yapılması izdihama neden olurken, vatandaşlar, oluşan uzun kuyruklar yüzünden uzun süre beklemek zorunda kalıyor.

Adli ve İdari Yargı ünitelerinin bulunduğu Adliye binasına hergün yüzlerce vatandaş geliyor. Duruşmaların yoğun olduğu günlerde tek vatandaş girişinin olması yüzünden uzun kuyruklar oluşuyor.Binanın tek vatandaş girişinin hem dar hem de sadece bir üst arama cihazının olması nedeniyle yapılan üst aramaları bazen dakikalarca sürüyor.

Yoğunluğun güvenlik konusunda da zafiyet yarattığını belirten vatandaşlar, “Bölgede arazi anlaşmazlığı ya da farklı nedenlerden husumetli olan aileler ve yakınları adliyeye gelebiliyor. Zaman zamanda kavgalar yaşanıyor. Bu kalabalıkta bir kavganın olması tam bir facia olur. Yetkililerin buna bir an önce çözüm bulması gerekir” dediler.

Mehmet Özdemir adlı vatandaş ise, “Kapı önünde kadın-erkek iç içe aramalar yapılıyor. Bazen araya girip karışıklık çıkararak hırsızlık yapmak isteyenler de oluyor. Koca şehrin adliye binası böyle mi olur? En azından mevcut kapı genişletilerek bir kapı daha yapılabilir. Hem vatandaş hem de görevli polisler sıkıntı yaşıyor” dedi.

Bir yakını ile birlikte adliye geldiğini belirten Ali Duran adlı vatandaş ise, duruşmaların yoğun olduğu günlerde yoğunluğun yaşandığını belirterek, “Cihaza girerken üzerimizdeki her şeyi çıkarıyoruz. Özellikle yaşlılar ya da köylüler birkaç kez arama cihazına giriyor ve arkalarında bekleyen onlarca kişi o kişinin girmesini bekliyor. Binanın personel ve avukat girişi hem geniş, hem de daha sakin. Vatandaş girişi küçük bir alanda ve tek bir cihazla hizmet veriyor. Diğer taraftan 200 kişi giriş yaparken, burada daha fazla insan giriş yapıyor. Kadınlar ile erkekler üst üste sırada dakikalarca bekliyoruz. Acilen çözülmesi lazım” dedi.

HABERE YORUM KAT