1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Vatandaşı elektriksiz bırakmayın'
'Vatandaşı elektriksiz bırakmayın'

'Vatandaşı elektriksiz bırakmayın'

DİYARBAKIR - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından bin 500 öğrenciye eşofman dağıttım etkinliğine katılan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, son dönemlerde artan elektrik kesintileriyle ilgili açıklamada bulundu.

A+A-
Vali Kıraç, "DEDAŞ yetkilileriyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Mutlaka bu işe çözüm bulmaları gerekiyor. Onlarında ifade ettikleri “Tüketim arttı, kayıplarımız çok.“ Kayıp kaçak oranlarını aşağı çekmek için ek gayret sarf etsinler" dedi. 
 
TOBB tarafından Diyarbakır'da eğitim gören bin 500 öğrenci için eşofman dağıtımı yapıldı. Diyarbakır Ticaret Borsası tarafından yapılan etkinlikle öğrencilere hediyeleri verildi. Etkinliğe Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal ile yetkililer katıldı. Öğrencilere hediyelerini veren Vali Kıraç, sıralarda oturarak, öğrencilerle bir süre sohbet etti. Eğitimin önemini öğrencilere anlatan Vali Kıraç, bir dönem kendisinin de böyle sıralarda oturduğunu anlattı. Hediye dağıtım etkinliğinin ardından gazetecilere, Diyarbakır'da son dönemlerde artan elektrik kesintisiyle dün Polis Özel Harekat Şubesi'nde görevli polisin intihar ettiği iddialarını yanıtladı.
 
Vali Kıraç, Diyarbakır'da artan elektrik kesintilerden dolayı DEDAŞ yetkilileriyle görüşmeler yaptığını anlatarak, sorunun kısa bir sürede giderilmesi için çağrıda bulundu. Elektrik kesintilerini çözüm üretilmesi gerektiğini anlatan Vali Kıraç, "İlgililerle görüşüyorum. Özellikle son yıllarda alt yapı bakımı yapılmadığı için kesintiler ondan kaynaklanıyor. Tabi kış aylarında tüketimde arttı. Bu yapı bunu kaldırmıyor. DEDAŞ yetkilileriyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Mutlaka bu işe çözüm bulmaları gerekiyor. Onlarında ifade ettikleri, tüketim arttı, kayıplarımız çok. Kayıp kaçak oranlarını aşağı çekmek için ek gayret sarf etsinler. Özellikle vatandaşlarımızın buna özen göstermesini, tüketimde israfa gitmeden, kayıp kaçak oranlarını arttırmadan bir taraftan hizmetlerini alsın, bir taraftan da kullandıkları elektriklerinin bedellerini ödemesi gerekiyor. Bu kış şartlarında, modern çağda enerjisiz olmaz. İnsanlarımız tüketimlerini mutlaka karşılamak durumundalar. Takip ediyoruz. İnşallah kısa sürede bu eksiklikler giderilir. DEDAŞ'a bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Bu konu üzerinde hassasiyetle dursunlar. Eksik olan yatırımlarını tamamlasınlar, vatandaşımız elektriksiz, enerjisiz kalmasın. Elektriksiz yaşam bu şartlarda olmuyor" diye konuştu.
Diyarbakır'da dün Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru Çetin Özkan'ın ölümüyle ilgili yapılan intihar iddialarına yanıt veren Vali Kıraç, "Şu an bana verilen bilgilerde intihar olarak görülüyor. Adil bir süreçten de geçiyor. Otopsisi yapılmıştır. İnceleniyor, onun için şu an bir şey diyemem" diye konuştu. 
(ÜN-YRT-MO-Y)

HABERE YORUM KAT