1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vatandaşa hizmet ediyor
Vatandaşa hizmet ediyor

Vatandaşa hizmet ediyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da çözüm süreci ile birlikte gelen huzurun bir örneğini de Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) gösteriyor.

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çevik Kuvvet Şubesi'nin emrinde görevli olan ve yaşanacak toplumsal olaylara müdahalede kullanılan TOMA'lar artık topluma merhem oluyor.

Toplumsal olayların gün geçtikçe azaldığı Diyarbakır'da bulunan TOMA araçları şehirde yaşanan elektrikten kaynaklı yangınlara müdahale ediyor. Bir yangına müdahale ederek faciayı önleyen TOMA taş yerine çevredeki vatandaşların alkışlarını topladı.

Diyarbakır'da sık sık gündeme gelen Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı olan (TOMA) çözüm süreciyle birlikte oluşan huzurla birlikte olaylara müdahale yerine vatandaşlara yardım için yollara çıktı. Bir yangına ilk müdahalesini gerçekleştiren ve yangının etkisini yavaşlattıktan sonra görevini itfaiye ekiplerine bırakan TOMA'lar vatandaşın yardımına koşmaya devam ediyor.

TOMA'NIN ÖZELLİKLERİ

TOMA AXOR ve AKTROS model aracın fabrikadan alınıp tamamen Türk Firmaları tarafından üzerindeki ekipmanlar ve üst yapı donanımı monta edilen araçlardır. Emniyet teşkilatında bulunan TOMA'lar 6 bin litre su ve 90 litre konsantre köpük kapasitesine sahiptir. Araç sahip olduğu güçlü su motoru sayesinde su topundan köpüklü suyu yüksek basınçla atabilmektedir.

Su motorunun gücüyle yüksek devirde 75 metre, orta devirde 50 metre ve rölantide 25 metre mesafeye su atabilmektedir. Araç köpük sisteminin yanan materyalleri söndürmede kendini korumada ve savunma sistemi olarak da kullanabilmektedir. TOMA kolluk kuvvetlerinin toplumsal olaylara müdahale amacıyla kullanmış oldukları özel üretim araçlardır.

VATANDAŞ İÇİN GÜVENLİĞİ TOMA SAĞLIYOR

Kentte meydana gelen elektrik yangınlarına itfaiye ekiplerinin yetersiz kaldığı durumlarda can güvenliğini sağlamak için yangın söndürme eğitimi olmamasına rağmen konut, iş yeri ve araç yangınlarına son çare olarak müdahale TOMA'lardan geliyor. Vatandaşın mağduriyetini gidermeye çalışmak amacıyla TOMA'lar yangınlarda görevlendiriliyor.

Şehrin her bölgesinde hazır bir şekilde görev yapan TOMA'lar bölgelerinde meydana gelen yangın olaylarıyla ilgili anonslara duyarlı bir şekilde olay yerine intikal ederek yangına müdahalede bulunuyor. Özellikle de itfaiye ekiplerinin geç geldiği ve giremediği yerlere TOMA'lar intikal ederek ev, iş yeri ve araç yangınlarına müdahale ederek itfaiye, ekiplerine yardımcı olurken, vatandaşların da güvenliğini sağlıyor.

KRİTİK YANGINLAR TOMA'LAR SAYESİNDE ÖNLENİYOR

1 Ocak 2015'te Diyarbakır-Elazığ yolu üzerinde bulunan sanayi sitesinde faaliyet gösteren kağıt fabrikasında sabaha karşı saat 05.30 sıralarında yangın çıkmış ve bu yangına en kritik müdahaleyi TOMA yaparak engellemişti. Kent merkezine bağlı Bağlar ilçesi Akyıl Kavşak'ta meydana gelen araç yangın yine TOMA müdahalesi ile söndürülmüştü.

14 Ocak 2015'te saat 22.40 sıralarında merkez Bağlar ilçesi Lezgin Avcı Caddesi'nde bulunan trafonun patlaması sonucu çıkan ev yangınına yine Sento Caddesi üzerinde devriye görevi ifa eden TOMA-20 müdahale ederek yangını büyümeden söndürmüştü.

Şehirde görev yapan TOMA'lar vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlayarak yangınları minimuma indiriyor. TOMA'ların müdahale ettiği yangınlar vatandaşlardan da büyük takdir topluyor. Toplumsal olaylarda sürekli taş atılan TOMA'lar yangınlara müdahale ettiğinde çevredeki vatandaşlardan alkış topluyor.


(BE-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT