1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vatandaş tepki gösterdi
Vatandaş tepki gösterdi

Vatandaş tepki gösterdi

DİYARBAKIR - Geçtiğimiz günlerde kaçak olduğu gerekçesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerince yıkılan Dicle Nehri üzerindeki iş yerinin işletmecisi Efendi Mehmetoğlu, 'Kırklardağı çetesi' olarak nitelendirdiği kişilerin arazisine göz dikt

A+A-
Birkaç kez belediyeden çağrılarak, arazisinin hibe edilmesinin istendiğini ileri süren Mehmetoğlu, arazisini vermediği gerekçesiyle iş yerine ruhsat verilmediğini kaydetti.
 
Dicle Nehri üzerinde bulunan tarihi Ongözlü Köprü bitişiğinde bir yıl içinde dört kez tebligat yapılarak yıkılan, her defasında yeniden yapılan kaçak yapıya geçtiğimiz günlerde tekrar müdahale edildi. İş makineleri ile yapılan yıkım sırasında yapının sahipleri pompalı tüfek ve tabanca ile zabıta ekiplerine saldırıda bulundu. Yıkım için olay yerinde bulunan polis, havaya ateş açarak, 3 kişiyi gözaltına aldı. Yıkılan işyerinin işletmecisi Efendi Mehmetoğlu, iş yerinin çevresinde bulunan esnafla birlikte söz konusu duruma ilişkin basın açıklaması yaptı.
 
"PARTİLİ DEĞİL MİSİN, BURAYI BİZE HİBE EDECEKSİN"
 
Mehmetoğlu, yıllardır burada doğayı güzelleştirmek için mücadele verdiklerini belirterek, kendi arazilerini doğaya açtıklarını ifade etti. Bununla beraber geçimlerini sağlayabilmek için ahşaptan küçük bir kulübe yaptıklarını ve çay sattıklarını kaydeden Mehmetoğlu, arazisinin tapulu olduğunu ve açtığı işletme için vergi levhası aldığını dile getirdi. Ancak yaptığı onca çalışmaya rağmen belediyenin kendisine iş yeri açmak için ruhsat vermediğini anlatan Mehmetoğlu, şu iddialarda bulundu:
 
"Burası Kırklardağı'nın karşısında. Bakın Kırklardağı'nı nasıl betonlaştırdılar. Buraya da göz diktiler. 5 yıl önce belediyeden beni çağırdılar ve 'Burayı bize hibe edeceksin. O kadar arazin var bunu da bize hibe etsen ne olacak' dediler. Ben de kabul etmedim. Bir ay sonra tekrar beni çağırdılar. 'Kırklardağı çetesi' olarak bilinen kişiler de vardı yanlarında.
 
Durumu tehdit boyutuna ulaştırarak, 'Sen partili değil misin, bunu bize hibe edeceksin' dediler. Ben de 'Partiyle ne alakası var, siz çetesiniz. Kurban olun partiye. Benim hiçbir çeteye verecek malım yoktur. Siz bu iradeyi kullanarak mazlumun malını, emekçinin malını elinden almaya çalışıyorsunuz' dedim. Bu yüzden bana tavır aldılar. Gelip ağaçlara kadar yıktılar. Ama boyun eğmedim, eğmeyeceğim. Kimse arazimizi elimizden alamayacak."
 
"BU DURUMA BİR ÇARE BULSUNLAR"
 
Mehmetoğlu'nun komşularından Muharrem Karabulut ise söz konusu alanın 5 yıl öncesine kadar rezalet bir durumda olduğunu belirterek, "Efendi Mehmetoğlu sayesinde muazzam bir alan oldu. Geçmişte buradan geçen bir kanal vardı. Bu adam kendi imkanları ile temizledi buraları. Bir sürü genç buradan ekmek yiyor. Önceden kokudan duramazdık buralarda. Şimdi komşu olarak biz de rahatız. Bu duruma bir çare bulsunlar” dedi.
 
Ramazan Sümer adlı komşusu ise, 40-45 yıldır burada oturduğunu belirterek, “Burası pislikten geçilmiyordu. Büyük borular döşediler, haram suyu kesmek için. Baştan deseydiler, 'çekilin yapmayın.' Bu güzelliği verdiler diye günahkar mı oldular" diye konuştu.
 
"ARAZİ SİT ALANININ İÇİNDE"
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Süvari ise geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, kaçak yapılaşmaya karşı tedbirler aldıklarını belirterek, şu ifadelerde bulunmuştu:
 
"Buraya daha önce 4 kez müdahale ettik, bu da beşinci. Fakat, ısrarla oradaki yurttaşımız bu tutumundan vazgeçmiyor. Tapusu olduğunu iddia ediyor, konu tapuyla ilgili değildir. Köprünün hemen bitişiğinde, SİT alanının içinde, geniş bir alanda yapılaşma söz konusu olduğundan belediyelerimizin katılımıyla müdahale edildi. İzinsiz ve plansız kaçak yapılaşmayı karşı mücadelemizi yürütüyoruz."
 
(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT