1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Vatandaş mağdur olmasın diye acele edilmiş'
'Vatandaş mağdur olmasın diye acele edilmiş'

'Vatandaş mağdur olmasın diye acele edilmiş'

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır gündemine bomba gibi düşen Sur’un kamulaştırılması konusunda yaptığı açıklamada, vatandaşların mağdur olmaması için “acele kamulaştırma yapıldığını savundu. Oysa kanundaki “acele kamulaştırma” maddesi tabir caiz

A+A-

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Sur halkında endişeye neden olan ve kentin gündemini sarsan Sur’un Bakanlar Kurulu Kararı ile kamulaştırılması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Aksoy açıklamasında yapılacak düzenlemelerle ticari ve turistik faaliyetler desteklenerek turizm potansiyeli arttırılacağını savundu. Sur’daki vatandaşların ise yöresel mimariye uygun sağlıklı ve güvenli yapılarda ikameti sağlanacağını söyledi. Aksoy açıklamasında şöyle dedi:

“6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında; 22.10.2012 tarih ve 2012/3900 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile “Riskli Alan” ilan edilen Diyarbakır İli, Sur İlçesi, Suriçi bölgesindeki taşınmazların 21.3.2016 tarih ve 2016/8659 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile acele kamulaştırılması hakkında kararlar 25.03.2016 tarih ve 29664 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Diyarbakır İli, Sur İlçesi, Suriçi bölgesindeki çalışmalar ile Suriçi’nin tarihi potansiyelinin ortaya çıkarılması, dokuya uymayan sağlıksız ve güvensiz konutların yerine yöresel malzeme ile yöresel mimariye uygun yapılar yapılması ve kentsel sit alanı olan Suriçi’nin tarihi, turistik değerlerini ön planda tutan bir yerleşim yeri olması amaçlanmaktadır.

Diyarbakır; tarihi ve kültürel dokusuyla eşsiz bir kent olup, Suriçi bölgesinin Kentsel Sit Alanı olması ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alması sebebiyle, tarihi ve kültürel yapısı ön plana çıkarılacak, onaylı Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında ticari ve turistik faaliyetler desteklenerek turizm potansiyeli arttırılacak, risk teşkil eden ve tarihi dokuya uymayan yapılar tasfiye edilerek vatandaşların yöresel mimariye uygun sağlıklı ve güvenli yapılarda ikameti sağlanacak, tescilli yapıların tadilatları yapılarak tarihi doku korunacaktır.

Yürütülecek uygulamalar ile bölgede yaşayan vatandaşların mağduriyeti giderilerek kentsel yaşam kalitesinin artırıldığı ve vatandaşların nitelikli konutlarda ikamet edebildiği, sosyal ve kamusal ihtiyaçlarının karşılandığı, ekonomik refah seviyesinin artırıldığı, bölgede yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlandığı yerleşim alanları oluşturulacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesinde başlatılan bu çalışmalar bölgede yaşayan vatandaşlarla birlikte uzlaşma esasına göre yürütülecektir. Söz konusu Acele Kamulaştırma Kararı bölgedeki tüm mülkiyetlerin kamulaştırılması anlamına gelmemektedir.

Uygulamanın acele yapılması noktasında vatandaşların mağdur edilmemesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda vatandaşlarımızca provokatif söylemlere itibar edilmemesi büyük önem arz etmektedir”

Vali Aksoy’un vatandaş mağdur olmasın diye yapıldığını söylediği acele kamulaştırma maddesi ise, tabir caiz ise sanki savaş halini işaret ediyor. 2942 sayıyı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesi “Acele Kamulaştırma” başlığını taşıyor ve aynen şöyle deniliyor:

“Madde 27 - 3634 sayılı Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununun uygulanmasında yurt savunması ihtiyacına veya aceleliğine Bakanlar Kurulunca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarla öngörülen olağanüstü durumlarda gerekli olan taşınmaz malların kamulaştırılmasında kıymet takdiri dışındaki işlemler sonradan tamamlanmak üzere ilgili idarenin istemi ile mahkemece yedi gün içinde o taşınmaz malın 11 ve 12 nci madde esasları dairesinde ve 15 inci madde uyarınca seçilecek bilirkişilerce tespit edilecek değeri, idare tarafından mal sahibi adına milli bir bankaya yatırılarak o taşınmaz mala el konulabilir”

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT