1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Vatandaş hastanelerde en çok poliklinik hizmetlerinden şikâyetçi
Vatandaş hastanelerde en çok poliklinik hizmetlerinden şikâyetçi

Vatandaş hastanelerde en çok poliklinik hizmetlerinden şikâyetçi

Sağlık Bakanlığı'nın 2004 yılında başlattığı hasta hakları uygulaması 81 ilde devam ediyor. Türkiye'de il ve ilçe hastanelerinin tamamında hasta hakları başvuru birimleri oluşturuldu.

A+A-

 Hasta Hakları İl Koordinatörlüğü'nde vatandaşların hastanelerde karşılaştıkları problemler giderilmeye çalışılıyor. Bakanlık vatandaşlardan gelen şikayetleri büyük bir titizlikle incelemeye alıp sonuçlandırıyor. 2007 yılında 78 bin 636 hasta ve yakınları, hastanelerde karşılaştıkları problemlerden dolayı şikayette bulundu. Vatandaşlar en çok şikâyeti poliklinik hizmetleri sebebiyle yaptı.

"Hasta hakları"nı somut göstermek ve sağlık hizmeti verilen bütün kurum ve kuruluşlarda, sağlık kuruluşları dışında sağlık hizmeti verilen hallerde, insan haysiyetine yakışır şekilde herkesin "hasta hakları"ndan faydalanabilmesine, hak ihlallerinden korunabilmesine ve gerektiğinde hukuki korunma yollarını fiilen kullanabilmesine dair usul ve esasları düzenlemek amacı ile çalışma başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı, bu amaçla 2004 yılından itibaren hastanelerde hasta hakları birimleri ve hasta hakları kurulları oluşturdu. Hastalar, karşılaştıkları tüm sorunları yazılı ya da sözlü olarak bu birimlere iletebiliyor. Bu birimlere gelen ve görüşülen tüm hasta talepleri bilgisayar ağıyla Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı tarafından denetleniyor. Birimlerde ve hasta hakları kurullarında hastane personelinin yanı sıra o ilde faaliyet gösteren hasta hakları derneklerinin temsilcileri de yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın "Hasta Hakları Birimleri'ne başvuran hasta ve hasta yakınlarının kurulda görüşülen dosyaları ve yerinde çözülen sorunları ile ilgili istatistikleri"nde dikkat çekici sonuçları yer alıyor. 2007 yılında 78 bin 636 hasta ve yakınları başvuru yaptı. Bu başvuruların 12 bin 789'u Hasta Hakları Kurulu'nda görüşüldü. Geri kalan şikayetler ise yerinde çözüme kavuşturuldu.

Başvuranların yüzde 44'ünü kadın, yüzde 56'sını erkekler oluşturuyor. Başvuru yapanların yüzde 33'ü ilköğretim, yüzde 33 lise, yüzde 32'si üniversite ve üzeri, yüzde 2'si de okur yazar değil. Vatandaşların meslek dağılımları ise şöyle: Ev hanımı yüzde 20, kamu personeli yüzde 19, serbest meslek yüzde 17, emekli yüzde 10, çalışmayan yüzde 4, işçi yüzde 12, diğer meslek grupları yüzde 18.

Hastanelerde kurulan 'hasta hakları başvuru birimleri'ne vatandaşlar en çok poliklinik hizmetlerinde karşılaştıkları sıkıntılardan dolayı başvuruyor. Vatandaşların yüzde 53'ü poliklinik hizmetlerinden, yüzde 17'si acil hizmetlerden, yüzde 14'ü yoğun bakımdan, yüzde 9'u laboratuar-görüntülemeden, yüzde 2'si de ameliyat hizmetlerinden şikayetçi oldu.

Başvuru konularına göre dağılım da şöyle: Hizmetten genel olarak faydalanamama yüzde 46, saygınlık ve rahatlık görememe yüzde 26, bilgilendirilmeme yüzde 6. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre hakkında başvuru yapılan çalışanın unvanlarına göre vatandaşların yüzde 38'i uzman hekim, yüzde 15'i hekim, yüzde 10'u hemşire sağlık-sağlık memuru, yüzde 9'u sekreter-güvenlik-temizlik personeli, yüzde 4'ü diş hekimi, yüzde 16'sı ise bunların dışında kalan diğerleri hakkında şikayette bulundu.

Başvuruları değerlendiren Sağlık Bakanlığı, şu sonuçlara ulaştı: "Başvuruların sonuçlanma durumları: Yüzde 54 hasta hakkı ihlali yok, yüzde 11 hasta hakkı ihlali, sistem işleyişinden kaynaklanan yüzde 4, teknik konu yüzde 3, hazırlık aşamasında yüzde 5, kapsam dışı yüzde 11, kurulda yüzde 10."