1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vatandaş, faizin silinmesini istiyor
Vatandaş, faizin silinmesini istiyor

Vatandaş, faizin silinmesini istiyor

DİYARBAKIR- Özelleşme sonrasında ilk iş olarak abonelerin sırtında büyük bir yük olan gecikmiş elektrik borçlarına ait faizi, düzenlediği kampanyalarla silen Dicle Elektrik'in, geçmiş kampanyalardan yararlanamayan aboneleri için bir defalık daha birikmiş

A+A-

Mesken ve ticarethane aboneleri gibi köy aboneleri de biriken borçlarını faizi nedeniyle ödeyemediklerini belirterek, bu faizin silinmesini talep etti.

Kaçak kullanımın yanı sıra, kullanılan elektriğin bedelini ödememe alışkanlığının sürdüğü Güneydoğu illerinde halk, Dicle Elektrik'ten son bir defa için dahi olsa gecikmiş borçlarına uygulanan faizin silinmesini istedi.

DEDAŞ, 1 Temmuz 2013'teki özelleşme sonrasında ilk iş olarak birikmiş elektrik borçlarının faizini silmiş ve bunu bir çok kez uzatarak, yıl sonuna kadar sürdürmüştü. Dicle Elektrik'in, halktan gelen yoğun 'borç faizimizi silin' talebine nasıl bir karşılık vereceği ise merak konusu oldu.

DENETİMLER ARTARAK SÜRÜYOR

Dicle Elektrik'e bağlı olarak faaliyetlerini yürüten dağıtım şirketi DEDAŞ, sorumluluk bölgesinde yer alan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kaçak elektrik kullanımı gibi, tükettiği elektriğin parasını ödemeyen abonelere karşı da etkili bir mücadele yürütüyor.

DEDAŞ, çok sayıda abonenin bu sebeplerden dolayı zorunlu olarak elektriğini keserken, çok sayıda abone hakkında da idari ve hukuki işlem başlattı.

DEDAŞ'ın, kaçak elektrik kullanımı ve borç ödememe gibi durumlara kesinlikle müsaade etmediğini gören borçlu aboneler, son bir kez için dahi olsa borçlarının faizinin silinmesini istediklerini ifade etti.

Birikmiş borcunun yanında bir de bunun faizini ödemek istemeyen, bunun kendileri için ciddi bir ekonomik külfet olduğunu belirten abonelerin 'faiz silme' talebi, her geçen gün artarak sürüyor. Elektrik borçluları listesinde önemli bir yere sahip olan köy aboneleri de faizlerin silinmesini talep edenler arasında yer alıyor.

"FAİZLERİN SİLİNMESİNİ İSTİYORUZ"

Faizlerin silinmesini isteyen abonelerden Tahsin Aslan, gecikmiş elektrik borçlarına uygulanan faizin DEDAŞ tarafından daha önce olduğu gibi bu kez de silinmesini istediklerini söyledi.

Aslan, "DEDAŞ'ın elektrik borcu biriken ve bundan dolayı faize girenlerin, ana para dışındaki faizlerinin silinmesini istiyoruz. DEDAŞ, daha önce de faizleri sildi. Ama bundan haberdar olmayan çok kişi oldu. Bu nedenle bir defalığına da olsa elektrik borçlarına ait faizin silinmesini istiyoruz. Yetkililer bizlerin sesine kulak versinler. Faiz nedeniyle mağdur olan çok abone var" dedi.

Elektrik borcu üzerine binen faizin silinmesini isteyenlerden pastane işletmecisi Ahmet Bingöl ise, geçen yıl uygulamaya konulan faiz silme işleminin bir kez daha yinelenmesini isteyerek, "DEDAŞ'tan geriye dönük faizlerin silinmesini istiyoruz. DEDAŞ'tan faizle ilgili bizleri rahatlatacak yeni bir uygulama bekliyoruz. Geçen yılki faiz silme işleminin bu yıl için de hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bir aylığına dahi olsa, bunu gerçekleştirip vatandaşların rahat bir nefes almaları sağlansa çok iyi olur. DEDAŞ yetkililerinden bunu istiyoruz" diye konuştu.

(SZ-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT