1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Vatan asıl böyle bölünecek
Vatan asıl böyle bölünecek

Vatan asıl böyle bölünecek

Geçtiğimiz hafta sonu oynanan karşılaşmada Amedsporlu yöneticilere saldırı olayı gündemdeki yerini koruyor.

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonu oynanan karşılaşmada Amedsporlu yöneticilere saldırı olayı gündemdeki yerini koruyor.
Objektif yazılarıyla bilinen usta gazeteci Bağış Erten'de Cumhuriyet'te ki köşesinde Amedsporun yaşadıklarını ele aldı. işte Erten'in yazısı..

Vatan asıl böyle bölünecek
2016-04-27_233830-001.jpgKötü günlerden geçiyoruz ya, “Tarih bugünleri yargılayacak, bir gün hesap sorma günü gelecek” diyoruz ya, o gün geldiğinde futbol dünyası da oturacak sanık sandalyesine. Yöneticisiyle, oyuncusuyla, taraftarıyla, medyasıyla… Başka konular da olacak ama en çok Amedspor’a reva görülen muamelenin hesabı sorulacak.

2012 Ağustos’u. Ayazma (Anadolu Yazarlar Müzisyenler Ayaktopu Takımı) bir davet alır. O zaman RTÜK üyesi olan (şimdinin HDP Muş milletvekili) Doç. Dr. Ahmet Yıldırım öncülüğünde sezon öncesi kampında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesporlu futbolcularla yazarlar, müzisyenler sohbet edecek, sonra da hep birlikte top tepecektir. “Kazanma hırsına oyunu feda etmek istemiyoruz. Bu takımda farklı bir kültür yaratmak istiyoruz. Diyarbakırspor artık çok karmaşık bir problem haline geldi. Biz burada bambaşka bir şey başlatmak istiyoruz” diye anlatır Ahmet Yıldırım derdini. Yazarlar, müzisyenler de heveslenirler ve giderler. Nefis bir gün yaşanır Kartepe’de. Sohbet, muhabbet ve futbol…

1-070.jpg10. haftada, 10’da 10 yapan takımdan şöyle bir mail gelir Ayazma’ya: “Her hafta sizlerin kulaklarınızı çınlatıyoruz. O ziyaret bizi nasıl motive etti bilemezsiniz. O gün bize ‘Hem fair play mümkündür, hem de başarılı olmak. Bunu ispatlamak lazım’demiştiniz. Biz de o günden beri bunu yapmaya çalışıyoruz. Ligin en az kart gören takımıyız. Tüm gollerimizi sabırla bekleyerek, maçların sonlarına doğru atıyoruz. En çok gol atan, en az gol yiyen takımız. ‘Gençlere güvenmek’ önemli demiştiniz. Her maçta 6-7 tane 20 yaş altı genç oynatıyoruz. Takımın yaş ortalaması 22. Hiç kırmızı kart görmedik. Maç başına 1,4 sarı kart gördük. Artık sizi Diyarbakır’a dabekliyoruz.” O sezon açık ara farkla şampiyon olur DBB. Ayazma Diyarbakır’a gidemez ama söz verir. Bir gün gideceklerdir. O DBB bugünün Amedspor’u. Hani Bursa’da hainler diye suçlanan, başarıları görmezden gelinen, “Çocuklar ölmesin, maça gelebilsin” pankartından ceza yiyen, “ideolojik tezahürattan” puanı silinen, en son yöneticileri örgütlü bir şekilde protokol tribünde dövülen Amedspor. Vatan haini diye suçlandıkları gün Bursaspor’a “Bursa takımında Türkiye’den sadece ikioyuncu var. Gerisi yabancı. Bizde Türkiye’nin her halkından oyuncu var. Ama biz hainiz Bursa milli” diye açıklama yapan Amedspor. Mahallelerinde panzerler gezerken, her gün asker-sivil demeden bir sürü insan ölürken, orada futbol oynamaya çalışan ve buna rağmen son haftalara kadar PTT 1. Lig’e çıkma şansını zorlayan Amedspor.

Güvercinleri bile cezalandırdılar 
Neredeyse her hafta ceza alıyorlar. Neredeyse her maçlarında aşağılanıyorlar, ırkçı tezahüratla karşılaşıyorlar, şiddet/eza görüyorlar. Gittikleri pek çok yerde tribünler onlara PKK’li muamelesi yapıyor. Otel bile vermemeye çalışıyorlar. Birkaç yıl önce centilmenlik ödülü aldılar, hemen ardından bir deplasmana gitmeleri Güvenlik Kurulu tarafından yasaklandı. Araya İçişleri girdi de yasak öyle kalktı. Onlar sahada oynarken tribünler “Vatan sana canım feda”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”diye inliyor. Ama onlar inadına futbol oynuyorlar. Kendi evlerinde tribün olaylarından tek ceza almadı Amedspor. Rakip takıma karşı kötü tezahürattan da. Hatta deplasmana giden her takımı da en güzel şekilde ağırladılar. Ama cezadan kafalarını kaldıramıyorlar. 

Bu sene, gazetecilik mesleğinin ülkemizdeki en itibarlı ödülü sayılan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin spor haber dalındaki ödülü bir yerel gazeteci aldı. Batman Çağdaş gazetesinin editörü Barış Arslan’ın haberinin başlığı buydu: “Güvercinler Disipline!” Olay da şu: Batman Petrolspor konuk ettiği Sandıklıspor’un futbolcularıyla birlikte maç öncesi barış güvercini uçuruyor. İzin almadıkları için PFDK’ye sevk edilip ceza alıyorlar. 
Kusura bakmayın ama asıl bunları yaptığınızda ‘bölünmez’ diye statları/sokakları inlettiğiniz vatan bölünme tehlikesi yaşıyor.

HABERE YORUM KAT