1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Varis tedavisinde ameliyatsız yöntem
Varis tedavisinde ameliyatsız yöntem

Varis tedavisinde ameliyatsız yöntem

Yaygın olarak görülen ve yaşam standardını etkileyen sağlık sorunlarından biri olan varis hastalığının tedavisinde 1,5 yıl süren çalışma sonucu geliştirilen "Varis Kapama Yöntemi" Diyarbakır Dicle Üniversitesinde (DÜ) bir hastaya uygulandı.

A+A-
DÜ Kalp Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Binali Mavitaş, yaptığı açıklamada, geçen yıl aylık ortalama 60 vaka ile Türkiye'de en çok açık kalp ameliyatı yapılan üniversite hastanelerinden biri olma özelliğini kazandıklarını söyledi.
 
Prof. Dr. Mavitaş, geçmiş yıllarda bölgeden başka illere olan hasta göçünün artık durduğunu, tersine hasta göçünün başladığını kaydederek, Türkiye patentli, "Varis Kapama Yöntemi"ni de dünyada ve Türkiye'de ilk kez üniversite hastanesinde gerçekleştirdiklerini belirtti.
 
Operasyona katılan Uzman Dr. Oğuz Karahan ise, varisin toplardamarların duvarlarının zayıflamasına bağlı olarak, bu duvarların kalıcı biçimde genişlemesi olduğunu, en sık bacaklarda görülen hastalığın erişkinlerde görülme oranının yüzde 15 olduğunu söyledi.
 
Varis tedavisinde ameliyatsız yöntem
 
Karahan, varisin kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğüne işaret ederek, "Varis Kapama Yöntemi 1,5 yıllık bir çalışma sonucu geliştirildi ve tüm Ar-ge aşamaları Türkiye'de tamamlandı. Bu yöntemi dünyada ve Türkiye'de ilk olarak kliniğimizde uygulayarak bir ilke daha imza atmış olduk. Varis Kapama Yöntemiyle artık varis rahatsızlığı bulunan hastalar ameliyatsız tedavi imkanı bulacaktır" diye konuştu.
 
Bu yöntem ile lokal anestezi sonrası, iğne yardımıyla genişleyen damar bulunarak içine yapıştırıcı madde sıkıldığını, bu sayede varisli damarın kapatılmasının sağlandığını ifade eden Karahan, şöyle dedi:
 
"Daha önce benzer yöntemler ancak kılcal damarlarda uygulanmakta iken 1 santimetrelik bölgeyi lokal anesteziyle uyuşturarak çapı genişleyen ana varis damarına direk uygulayarak ameliyatsız kolay bir çözüm sunuyoruz. Benzer bir yöntem olan lazer ve radyofrekans ile varis tedavisinde bacağın boydan boya iğnelerle uyuşturulması gerekiyordu. Dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri takip ederek hem akademik hem de tıbbi hizmetleri en iyi şekilde bölge insanına sunmaya gayret ediyoruz."

HABERE YORUM KAT