1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Varis hastalığında lazer yöntemi
Varis hastalığında lazer yöntemi

Varis hastalığında lazer yöntemi

Dicle Hastanesi'nden Doç. Dr. Bahçivan:"Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi yöntemi, Endovenöz Lazer yöntemi ile büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır"

A+A-

Dicle Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Muzaffer Bahçivan, günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi yönteminin Endovenöz Lazer yöntemi ile büyük varislerin içten lazer ile kapatılması olduğunu belirtti.
 
Bahçivan, yaptığı açıklamada, varisin toplardamarların kalıcı olarak genişlemesi, kıvrılması ve uzaması ile karakterize bir hastalık olduğunu, varislerin çoğu kez bacak derisinin altında mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görüldüğünü bildirdi.

VARİSLERDEN KURTULMAK
Varislerin yıllarca görünüm dışında hastada herhangi bir şikayete yol açmadan kalabildiğini kaydeden Bahçivan, ancak ilerleyen vakalarda bacaklarda şişme ve bir süre sonra kronik venöz yetmezliğin gelişebildiğini aktardı.
 
Bacakta ağrı, kaşınma, yanma, gece krampları ve sürekli bir rahatsızlık hissinin görülen şikayetler olduğuna dikkat çeken Bahçivan, varisli damarların bacaklarda görülmesinin çoğu kez tanı için yeterli olduğunu kaydetti.
 
Varisin nedeninin anlaşılması için renkli doppler ultrasonografi yapılması gerektiğini bildiren Bahçivan, açıklamasında şunlara yer verdi:

TEDAVİ EDİLEMEYENLER
"Tedavi edilmeyen varis zamanla kötüleşir ve hasta için önemli bir sağlık sorunu haline gelir. Girişim yapılmadan uygulanan ilaç tedavisi, varis çorapları ve günlük yaşamla ilgili bir takım öneriler sadece şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur. Varislerin kesin tedavisi ise çoğu kez varisli damarların ortadan kaldırılmasıdır. Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi yöntemi, Endovenöz Lazer yöntemi ile büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır. Endovenöz lazer ile tedavinin önemli avantajları vardır. Öncelikle lokal anestezi altında yapılmakta, işlem ortalama 30 dakika veya 1 saat sürmekte, hasta 1-2 saat dinlendikten sonra yürüyerek evine gidebilmektedir. Hastanın işlem sonrası hareketlerinde herhangi bir kısıtlama da gerekmemektedir. Tedavide başarı, safen toplardamarının ortadan kaldırılması olarak tanımlandığında bu hedefe yüzde 93-98 oranında ulaşılabilmektedir. Başarı için iyi hasta seçimi çok önemlidir. Lazer ile varis tedavisi sonrası yan etkiler ender olarak görülür."

HABERE YORUM KAT