1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Valilik'ten şok dava!
Valilik'ten şok dava!

Valilik'ten şok dava!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin uyguladığı 'eşbaşkanlık' sistemini Valilik mahkemeye taşındı.

A+A-

BDP'nin uyguladığı belediyelerde uyguladığı 'eşbaşkanlık' sistemine Diyarbakır Valiliği'nden itiraz geldi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı 'eşbaşkanlar çalışma yönetmeliği' kararının iptal edilmesi için 3. İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

BÖYLE BİR KADRO YOK

Valilik, mahkemeye gönderdiği dilekçede, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin "Eşbaşkanlar çalışma yönetmeliği" ile ilgili aldığı kararın hukuka aykırı olduğu ve 5393 sayılı yasada "Eşbaşkanlık" sistemi adı altında bir organ ve kadronun bulunmadığını hatırlattı.

Belediye başkanının, belediyenin başı ve tüzel kişiliğinin temsilcisi olduğu belediyeyi, devlet dairelerinde temsil etme görevinin bulunduğu bildirilen dilekçede, eş başkanın yapacağı işlemlerin usulsüz olduğu ileri sürülerek, iptali ve yürütmenin durdurulması istendi.

KAYMAKAMLIKLAR DA İTİRAZ ETTİ

Diyarbakır'daki kaymakamlıkların da bazı ilçe belediyelerinde alınan "eşbaşkanlık" uygulamasının iptali için başvurduğu öğrenildi.

Diyarbakır 3. İdare Mahkemesi, suç duyurusuna ilişkin büyükşehir ve ilçe belediye başkanlıkları hakkında dava açarken, dava konusu işlemin dayanağını oluşturan tüm belge ve bilgileri içeren işlem dosyası ile "Belediye EşBaşkanları Çalışma Yönetmeliği'nin" kendilerine gönderilmesine talep etti.

Mahkemenin, belediyelerdeki eş başkanlık uygulamasıyla ilgili davayı Eylül ayında karara bağlayacağı tahmin ediliyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT