1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Valilik kürtçe okul iddiasını yalanladı
Valilik kürtçe okul iddiasını yalanladı

Valilik kürtçe okul iddiasını yalanladı

Diyarbakır Valiliği, Lice ilçesi Yalaza köyünde 'Kürtçe eğitim verilecek okul kuruluyor' iddialarını yalanladı.

A+A-
Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yalaza köyünde dün Lice Kaymakamlığı ve tapu kadastro ekiplerinin köyde yapımı devam eden bir binada yaptıkları incelemelerinin ardından, basında 'Kürtçe okul yapılacak' haberleri yer aldı.
 
Önceki gün yapılan haberlere ilişkin Diyarbakır Valiliği tarafından yazılı açıklama yapıldı. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, yapımı devam eden binada Kürtçe okul olacağına dair bir tespitin yapılmadığı ifade edildi.
 
Açıklamada, yapılan haberlerin, derin yapıların emeğine yağ sürdürüldüğü belirtilerek, "12 Eylül 2014 günü birçok gazetede, Lice ilçesi Yalaza köyünde Kürtçe eğitimin verileceği bir okul yapıldığı iddialarına yer verilmiştir. 11 Eylül 2014 günü normal devriye görevi yapmakta olan jandarma kolluk kuvvetleri tarafından, Kürtçe eğitimin verileceği iddia edilen binada inceleme yapılmıştır. İnceleme sonucunda herhangi bir okula rastlanmadığı, inşaatı devam eden 4 katlı bir bina olduğu tespit edilmiştir.
 
Binanın ruhsatıyla ilgili inceleme yapmaları için konu Lice Kaymakamlığı ve Lice Belediye Başkanlığı'na duyurulmuştur. PKK'nın bitme aşamasına geldiği ve çözüm sürecinin karalılıkla sürdürüldüğü bu dönemde toplumsal huzurumuzu ve barışı baltalayacak bu tür asılsız haberlerin sadece pkk'nın devam etmesinden medet uman derin yapıların ekmeğine yağ süreceği aşikardır. Bölgemizdeki bu huzur ortamında yapılan bu tür haberler bölge halkı tarafından da manidar bulunmakta ve reddedilmektedir" denildi. 

HABERE YORUM KAT