1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Valilik, bombanın PKK’ya ait olduğunu ileri sürdü
Valilik, bombanın PKK’ya ait olduğunu ileri sürdü

Valilik, bombanın PKK’ya ait olduğunu ileri sürdü

Diyarbakır Valiliği, önceki gün Silvan’da bir çocuğun yaşamını yitirmesine 3 çocuğun da yaralanmasına neden olan patlayıcının PKK’ya ait olduğunu ileri sürdü.

A+A-

Eğitim Sen ise tüm üyelerine çağrı yaparak, öğrencilerini sokakta buldukları tanımadıkları nesnelerle oymamalaları konusunda uyarmalarını istedi.


Diyarbakır Valiliği, Silvan ilçesinde önceki gün sokakta buldukları cismin patlaması onucu 1 çocuğun yaşamını yitirmesi, 3 çocuğun da yaralanması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Valilik, soz konusu patlayıcının roket mermisi olduğunu, güvenlik güçlerinde roket bulunmadığını belirterek patlayıcının PKK’ye ait olduğunun değerlendirildiğini bildirdi. Valilik açıklamasında şöyle denildi:


“08.10.2015 günü Silvan ilçesinde saat 12.30 sıralarında Tekel Mahallesi Sidar Caddesi üzerinde, meydana gelen patlamada 9 yaşında bir çocuk olay yerinde hayatını kaybetmiş, biri 10, ikisi6 yaşlarında 3 çocuk yaralanmıştır. Yaralanan çocukların tedavisi Diyarbakır il merkezindeki hastanelerde devam etmektedir.


Olay yerinde yapılan ilk incelemede, çocukların;Silvan ilçesinde pkk mensuplarının yoğun faaliyet gösterdiği ve güvenlik kuvvetleri ile çatışmaların yaşandığı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu civarında roket mermisi buldukları ve mermi ile oynarken infilak etmesi sonucu zarar gördükleri tespit edilmiştir.

 

Güvenlik Kuvvetleri tarafından olaylara müdahale esnasında roket silahı kullanılmamaktadır, bahse konu çocukların pkk mensuplarının kullanmış oldukları roket mermisini patlattıkları değerlendirilmektedir.

 

Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır”


Bu arada Eğitim Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır Şubesi ise tüm üyelerine çağrı yaparak, öğrencilerinin sokakta buldukları tanımlanamayan cisimleri kurcalamaması konusunda uyarmalarını istedi. Eğitim Sen buna ilişkin olarak tüm üyelerine telefon mesajı gönderdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler