1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Valileri halk seçmeli
Valileri halk seçmeli

Valileri halk seçmeli

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan,”Atamayla yapılan hizmetlerin eksik olduğunu, toplumun gerçek manada nabzını tutmadığını düşünüyoruz. Bu manada yönetici olacak bireyin seçimle seçilmesi bizim için önemli.” dedi.

A+A-

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan, valilerin halk tarafından seçilmesi gerektiğini söyleyerek bu yönde atılacak adımları destekleyeceklerini söyledi.Advan, basın kuruluşlarının temsilcileriyle Dicle Üniversitesi Teknopark'ta bir araya geldi. AK Parti'nin kuruluşundan beri yerelden yönetimi güçlendirme politikasının olduğunu anlatan Advan, valilerin seçimle gelmesi yönünde bir çalışma yapılmasını da gönülden destekleyeceklerini söyledi.

'ATAMAYLA GELEN BAŞARILI OLAMIYOR'

Advan, “ Biz her zaman insanların seçimle gelmesi ve seçimle gitmesini destekliyoruz. Atamayla yapılan hizmetlerin eksik olduğunu, toplumun gerçek manada nabzını tutmadığını düşünüyoruz. Bu manada yönetici olacak bireyin seçimle seçilmesi bizim için önemli. Bana göre demokrasinin en önemli unsuru seçimdir. Tabi ki hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı çok önemli ama seçim de demokrasinin en önemli ölçüsü. Bu manada bu kanunu destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

'PKK ÇÖZÜM DEĞİL SİLAH DAYATIYOR'

Advan,Murat Karayılan'ın 'silah bırakmak yerine daha çok silahlanacağız' açıklamasının PKK'nın Kürt sorununda çözümsüzlük üzerinde politika ürettiğinin göstergesi olduğunu da kaydetti.Advan, “ Türkiye bir seçime doğru ilerliyor. Önümüzde 6 aylık bir süreç ve ülkenin geleceğine imza atacak bir anayasa hazırlanacak. Şayet bu konuda aşama kaydedilmezse ülke seçim gündemiyle çalkalanacak. Bu manada silahların acilen geri çekilmesi, gömülmesi bir şekilde silahsız bir çözümün çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun önündeki en büyük engel ise PKK'nın topluma yönelttiği silahlardır.

Silahların bırakılmasıyla anayasa uzlaşma komisyonunun çalışmalarına başlaması umutlarımızın artmasını sağlayacaktır. Umuyoruz anayasa ile ilgili bu çalışma sonuna kadar gider. Öbür türlü yani önümüzdeki 6 ayı iyi değerlendiremezsek endişem o dur ki ülke yeniden seçim sürecine girdikten sonra artık yeni bir anayasa ile ilgili uzlaşma zemini ortadan kalkacaktır.” diye konuştu.