1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Toprak'tan Çatom'a ziyaret
Vali Toprak'tan Çatom'a ziyaret

Vali Toprak'tan Çatom'a ziyaret

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Bağlar ilçesinde bulunan 5 Nisan Çok Amaçlı Toplum Merkezi'ni (ÇATOM) ziyaret ederek, faaliyet gösterilen kurslar hakkında bilgi aldı.

A+A-

ÇATOM binası önünde kursiyerler tarafından karşılanan Vali Toprak, bir kız çocuğunun kendisine verdiği çiçeği kabul etmesinin ardından kurs verilen sınıflara geçti. 5 Nisan ÇATOM'a Diyarbakırlı kadınların göstermiş olduğu yoğun ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Toprak, kuaförlük kursu verilen sınıfta incelemelerde bulundu. Vali Toprak, 'Bilinçli kadın, bilinçli toplum' başlığı altında bölgedeki diğer illerde olduğu gibi Diyarbakır'da da faaliyet gösteren 'Nasırlı ellerimle ekmeğimi kazanıyorum' projesinin hizmet merkezi ÇATOM'larda özveri gösteren kadınların gerek kendileri için gerekse de çocuklarının geleceklerini daha güzel kılmak bu kurslara katıldıklarını belirtti.

Vali Toprak, "Bu gibi topluma hizmet vermek için faaliyete geçmiş alanlar sayesinde hem kadınlarımızın evlerindeki varsa stres ortamlarından bir nebze olsun uzaklaşmalarını sağlıyor, hem bir el sanatı veya zanaat öğrenmelerine vesile oluyor. Aynı zamanda burada verilen kurslar ve eğitimler neticesinde aile içi ilişkiler, diyalog ve iletişim konusunda da sizlere katkı sağlanılması amaçlanmaktadır. Birey olarak, aile olarak, Diyarbakır olarak ve nihayetinde ülke olarak mutlu ve huzurlu yaşamamız gerekiyor. Kim çocuğunun yanlış işler yapmasını ve sonucunda da gözyaşı akıtmak ister? Birliğe, beraberliğe, huzura, barışa herkesin sahip çıkması gerekiyor. Onu bir kez elde ettikten sonra da bırakmaması gerekiyor. Artık ben üzülmek istemiyorum demek lazım. Olumsuz ortamların kimseye faydası olmadığı gibi annelerimizin, bacılarımızın, kardeşlerimizin de gözyaşı akmasına neden oluyor" dedi.

Merkezlerde verilen eğitimler sayesinde ailedeki bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerinde duygularının daha açık hissedilebilir olmasının ve bu sayede çocukların sevgiyi ve hoşgörüyü dışarıda değil kendi ailesinde bulabilmesi amaçlanmakta olduğunu ifade eden Vali Toprak, "Kendi canımızdan aziz bildiğimiz çocuklarımıza onlara duyduğumuz sevgiyi hissettiremezsek onları bir arayış içine itmiş oluruz. Bu merkezler sayesinde kadınlarımızda güven duygusunda da bir gelişme sağlanıyor. Siz değerli annelerimiz ve kızlarımızdaki güven duygusunun gelişmesi ile toplumdaki güven duygusu da bir gelişme gösterecektir. Bin bir zorlukla elde ettiği huzuru, mutluluğu, kardeşliği sahiplenmemiz gerekiyor.

İnsanlarımızın arasına giren bu nifak toplumuzda var olan her bir dinamiğin katkıları ile çözülecek. Son dönemlerde ülkemizde kendini daha da hissettiren birlik ve beraberlik duygusu sizlerinde de gayreti ile daha üst seviyelere çıkacaktır. Çünkü bizlerin bin bir zorlukla elde ettiği huzuru, mutluluğu, kardeşliği sahiplenmemiz gerekiyor. İnsanlarımızın arasına giren bu nifak toplumuzda var olan her bir dinamiğin katkıları ile çözülecek. Fakat bizlerin de hep birlikte toplumda ve tüm ülkede oluşan bu güven ortamına sahip çıkıp bunu bozmak isteyenlere karşı da tek yürek olmamız gerekmektedir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT