1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Toprak'tan 29 Ekim cumhuriyet bayram mesajı
Vali Toprak'tan 29 Ekim cumhuriyet bayram mesajı

Vali Toprak'tan 29 Ekim cumhuriyet bayram mesajı

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak bayram mesajı yayımladı.

A+A-

Toprak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, cumhuriyetin ilanının ülke tarihinde çok önemli bir dönüm noktası oluşturduğunu belirtti.

"Büyük özverilerle yürütülen bağımsızlık mücadelemizin sonunda milletin iradesini esas alan, milletin iradesini temsil eden cumhuriyet rejimine geçilmiştir" diyen Vali Toprak şunları kaydetti:

"Böylece milletimiz kendi geleceğini ve kaderini bizzat kendisinin belirlediği bir yönetim şeklini benimsemiştir. Geçen 89 yılda cumhuriyetimizin değerleri, geri dönüşsüz bir şekilde milletimiz tarafından derinlemesine özümsenmiş ve sahiplenilmiştir. Bugün hızlı bir dönüşüm geçiren dünyamızda Türkiye'nin önemi her geçen gün artmakta, ülkemiz sadece bölgesel bir güç olmakla kalmayıp küresel bir güç haline gelmektedir. Bütün bir milletçe el birliği ve gönül birliğiyle çalışmayı sürdürecek olursak çok daha güçlü ve çok daha müreffeh bir ülke haline gelmemizin önünde hiçbir engel yoktur.

Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçıları olan bizler, kardeşçe birbirimizi kucaklayarak, birbirimize sımsıkı kenetlenerek aydınlık yarınlarımızı hep birlikte kuracağız."

Toprak mesajında, kardeş kavgası çıkarmak için topluma kin ve nefret tohumları ekmek isteyen şer ve nifak odaklarının da beyhude bir çaba içerisinde olduklarını anlayacağını ifade ederek, şunlara yer verdi:

"Bu duygu birliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de hep koruyacağız. Milletçe, bu güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmaya, cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki bundan sonra da, cumhuriyetimizin insanı yüceltmeyi esas alan hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılarla cumhuriyetimizi taçlandıracağız. İyi yetişmiş bir gençlik en büyük idealimiz olmalıdır. Daha fazla çalışalım, birlik ve beraberlik içinde birbirimizi sevelim, hoşgörü ve saygı içinde birbirimizi koruyarak, geleceğimizi daha güzel kılalım.

Bu anlamlı günde ben de Diyarbakır valisi olarak, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olanlara karşı kardeşlik ve vicdani duygularımızla özümsediğimiz beraberliğimizi insani değerlerimizle güçlendirip milletçe tek yürek olarak, her zaman güçlü ve kararlı duracağımızı ifade etmek istiyorum. Çünkü bizim yüreğimiz Diyarbakır Surları kadar sağlam ve kucaklayıcı, Dicle Nehri gibi de sevdalıdır. Dili, dini, etnik kökeni ne olursa olsun bizim sevdamız insanadır, insanca olanadır."