1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Toprak Engellileri unutmadı...
Vali Toprak Engellileri unutmadı...

Vali Toprak Engellileri unutmadı...

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak: "Engelli Vatandaşlarımızın Sorunları Toplumu Oluşturan Bütün Bireylerin Ortak Sorunudur"dedi.

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, engelli vatandaşların sorunlarının, toplumu oluşturan bütün bireylerin ortak sorunu olduğunu belirtti.

Vali Toprak, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, çağdaş toplumun ve sosyal devlet olmanın en önemli gereklerinden birisinin, engellilerin eğitim, sağlık, kültür, istihdam ve rehabilitasyon gibi yaşamsal hizmetlerden yararlanmalarını ve temel haklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamak olduğunu kaydetti.

Sosyal hayatta engellilere sunulan imkan ve hizmetlerin, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla birlikte; insana verilen değer ve önemin belirgin göstergeleri olduğunu belirten Vali Toprak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Engelli vatandaşlarımızın sorunları toplumu oluşturan bütün bireylerin ortak sorunudur. Bu sorunların çözülmesinde bireylerin ortak sorumluluk yüklenmeleri oldukça önemlidir. Bu sorumluluk kapsamında engelli bireylerin sorunlarının çözümü ve sosyalleşmelerinin arttırılması açısından kamu kesiminin gösterdiği duyarlılığın, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere her bireyin duyarlılık göstermesiyle başarıya ulaşacaktır. Ülkemizde dezavantajlı gruplar içerisinde öncelikli durumda olan engelli vatandaşlarımızın sorunları, yapılan yasal düzenlemeler ve sürdürülen pozitif ayrımcılık türü desteklerle en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Son dönemde devletimizce engelli vatandaşlarımıza sunulan eğitim, sağlık, kültür ve rehabilitasyon hizmetlerinde büyük ilerlemeler yaşanmıştır.

Sunulan tüm bu hizmetler kapsamında engelli çocuklarımızın üretim ve beceri kabiliyetlerinin geliştirilmesi, eğitimden sanata spordan kültüre göstermiş olduğu başarılar toplum olarak bizleri her zaman gururlandırmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın topluma entegre olmaları, mesleki eğitim ve istihdamları yönündeki çabalarımız artarak devam edecektir."