1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Toprak apron inşaatında
Vali Toprak apron inşaatında

Vali Toprak apron inşaatında

Vali Toprak, Diyarbakır Havaalanı apron ve taksi yolu inşaatı ile yeni terminal binası inşaatını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

A+A-

Vali Toprak,yeni apron sayesinde aynı anda 10 uçak yolcu indirip alabileceğinibelirterek,Diyarbakır'ın uluslar arası uçuşların merkezi haline geleceğini söyledi.Diyarbakır Havaalanı inşaatını inceleyen Vali Mustafa Toprak, yetkililerden bilgi aldı.

Vali Toprak, çalışmalar nihayete erdiğinde aynı anda 6 uçağın körükle terminallere bağlanabilmesinin ve 4 tane uçağın da apron içerisinde yolcu indirip bindirebilmesinin havaalanının hizmet kalitesini arttıracağını ifade etti.  Vali Toprak,”Yeni apron sayesinde aynı anda 10 uçak yolcu indirip, alabilecek. Hizmet kalitesi artacak. Diyarbakır, uluslar arası uçuşların merkezi ve geçiş noktası olacak.” dedi.

'GİDİŞ VE GELİŞLER KOLAY OLACAK'

Vali Toprak Terminal Binasının ve Apron-Taksi yollarının yapımı için Hava Komutanlığının tahsisli arazisinden 1 milyon metrekareyi aşan bir kısmın alındığını, terminal binasının Karayolları Genel Müdürlüğünce yapılacak 28 Km'lik Şanlıurfa-Batman Yolu TRT kavşağına gidecek çevre yoluna bağlanarak, havaalanına çevre yolu bağlantısının bağlanacağı bilgisini verdi.  Toprak,”Bu havaalanı Diyarbakır'ın imajı açısından çok önemlidir. Bölgenin merkezi Diyarbakır'a geliş ve gidişler çok kolay olacak.” diye konuştu.

MALİYETİ 257 MİLYON TL OLACAK

İki yılda tamamlanarak hizmete açılması planlanan 87 bin metrekare kapalı alana sahip iç ve dış hatlar terminal binası, yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli olacak. 6 köprü, bin 38 araçlık kapalı otopark, arıtma tesisi ve ısı merkezinin yer alacağı yeni terminal binasıyla Diyarbakır Havalimanı modern bir görünüme bürünecek. Yeni apron sayesinde ise aynı anda 10 uçak yolcu indirip alabilecek. Diyarbakır Havalimanı Terminal binasının maliyetinin toplam 257 milyon TL olacağı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT