1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Kıraç'tan DÜBTAM'a ziyaret
Vali Kıraç'tan DÜBTAM'a ziyaret

Vali Kıraç'tan DÜBTAM'a ziyaret

Diyarbakır valisi Mustafa Cahit Kıraç, Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni (DÜBTAM) ziyarette bulunarak , laboratuvarların çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

A+A-

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül jale saraç, rektör yardımcıları Prof. Dr.Aslan Bilici ve Prof. Dr. Mustafa Arıca, Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, Vali yardımcıları Ahmet Dalkıran, Mehmet Yiğit ve Zafer Engin, , kalkınma genel sekreteri İlhan Karakoyun, Diyarbakır ticaret ve sanayi odası başkanı Ahmet sayar, Sur Kaymakamı Aydın Ergün, Çınar kaymakamı İsmail Şanlı ve MTA Bölge Müdürü Ekrem TOSUN'un da katıldığı laboratuvar gezisinde, misafirlere laboratuvarların çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

 DÜBTAM Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel DÜBTAM ile ilgili verdiği bilgilerde, DÜBTAM 'ın Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteğiyle kurulduğunu belirterek, merkezin Güneydoğu'nun en büyük araştırma merkezi özelliğinde olduğunu ve üniversitelerde, devlet kurumlarında ve endüstride çalışan araştırmacılar için bilimsel araştırma, eğitim ve ölçüm merkezi olarak kullanıldığını söyledi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, merkezin isteyen herkese ve her iş koluna açık olduğunu kaydederek, Türkiye'nin başka illerine analiz için gönderilen maden, kanser teşhis  gibi analizlerin artık Dicle Üniversitesi'nde yapılabildiğini ifade etti.

Diyarbakır valisi Mustafa Cahit Kıraç, bu laboratuvarların özellikle sağlık ve sanayi kollarında büyük başarılara imza atacağını aktararak, bunun duyurulması gerektiğinin altını çizdi.

Fizik, kimya, biyoloji, mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri, malzeme bilimleri, Yenilenebilir enerji, Gıda ve kalite kontrol ve kalibrasyon gibi pek çok alanda hizmet verecek olan merkezin açılışının 6-7 Mart tarihinde yapılacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT