1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Kıraç'tan BDP boykotuna açıklama
Vali Kıraç'tan BDP boykotuna açıklama

Vali Kıraç'tan BDP boykotuna açıklama

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) yarın anadilde eğitim için başlatacakları okul boykotu eylemiyle ilgili yaptığı değerlendirmede "Çocuğun okula gitmemesi bu sorunu çözmez. Bunun görüşülmesi gereken me

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, gazetecilerin, yarın başlatılacak ve bir hafta süreceği belirtilen okulları boykot eylemiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Yarın, kamu görevlilerinin iş başında olacağını anlatan Kıraç, çocukların da eğitim ihtiyacının giderilmesi için boşluk bırakmamaları gerektiğini, bu konuda gerekli bütün tedbirlerin alındığını söyledi. Vali Kıraç, "Çocuklarla ilgili, eğitim sistemiyle ilgili, milli eğitimin yönlendirilmesiyle ilgili çocukların yapacağı bir şey yoktur. Bunun görüşülmesi gereken mecralar, mevkiler farklı mekanlardır, parlamentodur. Oralarda bunun ihtiyaçları görüşülebilir, tartışılabilir.

Ama çocuğun okula gitmemesi bu sorunu çözmez. Onun için çocuklarımızın, olması gereken yerlerde olmasını istiyoruz. Derslerine önem versinler. Bu kararı çocuklar vermiş olmaz. Herkes kendi işini yapsın, Türkiye yönetim sistemiyle ilgili uğraşanlar da bu alanda yapılması gerekenleri tartışsınlar. Bu sene 16 bin 461 öğretmen, 487 bin öğrenciye hizmet edecek. 30 binin üzerinde okula yeni kayıt yapıldı, taşımalı eğitim hizmeti ve meslek liselerinde hazırlıklar tamamlandı” diye konuştu.

Vali Kıraç, derslik başına düşen öğrenci sayısını da daha makul seviyeye düşürmek için yaklaşık 188 yeni okulun çalışmasını sürdürdüklerini ve bunların da devreye girdiğinde, Türkiye standartlarında sınıf mevcudunu yakalamış olacaklarını belirtti. Vali Kıraç, “Eğer eğitim çağında çocuklarımıza iyi eğitim vermezsek sonrası telafisiz bir durum olur. Ağaç yaşken eğilir. Bu dönemde o eğitimin verilmesi gerekiyor. Bunu herkesin düşünmesi gerekiyor. Özellikle anne ve babalara sesleniyorum. Çocuklarınıza sahip çıkarak eğitimlerini eksiksiz yapmalarını sağlayınız" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin 'Süreçte geri çekilen PKK'lıların ve dağa çıkanların sayısını vermek mümkün mü?' şeklindeki sorusuna da yanıt veren Vali Kıraç, “Çözüm süreci ile ilgili tüm çalışmalar merkezi kaynaklı yapılıyor, biz icra birimi olarak alınan kararları tatbik ile mükellefiz. Elimizde şu kadar kişi gitti, bu kadar kişi geldi diye kayıt yok, bu konu ile ilgili vereceğim her rakam spekülatif olur. Bizim amacımız birlik beraberlik olsun, huzur olsun, güven olsun, çatışma olmasın, kardeşliğimiz bozulmasın, iş üretelim aş üretelim olmalıdır. Biz bunun için buradayız” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT