1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Kıraç, şehit aileleri ve gazetecilerle iftarda
Vali Kıraç, şehit aileleri ve gazetecilerle iftarda

Vali Kıraç, şehit aileleri ve gazetecilerle iftarda

DİYARBAKIR - Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, şehit yakınları ve gazileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

A+A-

Sur ilçesinde bulunan Gazi Köşkü'nde düzenlenen iftar yemeğine Vali Kıraç'ın yanı sıra, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Cuma İçten, Galip Ensarioğlu, Süleyman Hamzaoğulları ve çok sayıda şehit ailesi ile gazi katıldı. Vali Kıraç iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, Ramazan ayının şeytanların zincire vurulduğu, kötülüklerin, fitne ve fesadın son bulduğu günler olduğunu söyledi. Şehitlik ve gaziliğin, peygamberlik makamından sonra en yüce makam olarak kabul edildiğini belirten Kıraç, milletin birliği ve bekası için Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda ve terörle mücadelede binlerce şehit verildiğini dile getirdi.

İnsanlığın doğuş yeri olan, binlerce yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu coğrafyasında yaşamanın bir bedeli bulunduğunu aktaran Kıraç, “Galiçya'da, Dimetoka'da, Şipka'da, yüzyılın başında da Çanakkale'de binlerce fidanla bedel ödediğimiz süreç, Kıbrıs'ta ve son 30 yıldır bütün Anadolu'da devam etmektedir. 640'lı yıllarda kadim şehrimizi özüne kavuşturmak, İslam diyarı yapmak için gelen ve bu topraklarda şehit olmuş sahabelerle, yine bu toprakların birliği ve bekası için şehit düşen evlatlarınız, aynı kutlu kervanın yolcularıdır ve cennete de beraber gireceklerdir. Aynı zamanda yeni şehit ve gazi haberleri almamak adına umutlandığımız son süreçte yine en büyük fedakarlığı şehit ve gazi yakınlarından beklemekteyiz. Çünkü yitirilmiş evlatların içimize düşürdüğü ateşin acısını en iyi anne ve babalardan, genç gelinlerden ve yetim çocuklardan daha iyi kim anlayabilir? Bu duruşunuzla sizler bu toprakların, şarkın, şanlı Sultan Selahaddin'in yurdu olarak kalacağının en büyük teminatısınız” dedi.

Diyarbakır Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Çokur ise devletin manevi desteğinin acılarını hafiflettiğini belirterek, bu desteğin devlete olan bağlılıklarını bir kat daha arttırdığını kaydetti. İftar programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun verdiği konserle sona erdi.

HABERE YORUM KAT