1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Aksoy: Turist sayımızda ciddi artış olacak
Vali Aksoy: Turist sayımızda ciddi artış olacak

Vali Aksoy: Turist sayımızda ciddi artış olacak

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesine ilişkin, “Diyarbakır’ımızın var olan kültürel değerlerinin kayıt altına alınması ve dünya tarafından da tescil edilmesi bakımından da

A+A-

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, kentteki ulusal ve yerel gazete ile televizyonlarda görev yapan gazetecilerle iftarda bir araya geldi.

Bir otelde gerçekleştirilen iftar programına Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, RTÜK Bölge Müdürü Burhan Öztürkçü, TRT İl Müdürü Abdullah Öztürk, Basın Enformasyon İl Müdürü Melik Akaslan, Basın İlan Kurumu Müdürü Halit Peltek, Güneydoğu Medya Platformu Başkanı Ömer Serdar Çimen ve çok sayıda basın mensubu katıldı.


İftar Programı öncesinde konuşan Vali Aksoy, Diyarbakır'ın Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu belirtti. Türkiye'nin gündeminde zaman zaman öne çıkan haberlerin Diyarbakır kaynaklı olabildiğini ifade eden Aksoy, basın mensuplarının ilin tanıtımında önemli katkısının bulunduğuna vurgu yaptı.


Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne kaydedilmesiyle kente gelecek turist sayısında ciddi bir artış olacağına dikkati çeken Aksoy, şöyle devam etti:


 “Diyarbakır'ımızın var olan kültürel değerlerinin kayıt altına alınması ve dünya tarafından da tescil edilmesi bakımından büyük önem taşıdı. İlimize gelecek olan yerli ve yabancı turist sayısında ciddi bir artış olacağı kanaatindeyim.

Özellikle inanç turizmi bakımından çok önemli değerlerine sahip olan Diyarbakır'ın kültür turizmi bakımından da varolan değerlerinin bu şekilde tescil edilmesi de önümüzdeki süreçte Diyarbakır olarak bizleri önemli bir noktaya taşıyacaktır”


Diyarbakır'ın turizm sektörüne daha fazla bağlanacağını aktaran Aksoy, ulaşım noktasında kente önemli katkı sunacak olan uluslararası havalimanı terminal binasının Eylül sonunda tamamlanacağını kaydetti.

Vali Aksoy’un konuşmasının ardından program Diyarbakır tanıtım videoları eşliğinde yenilen iftar yemeğiyle son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler