1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Aksoy: Kadın sağlıklı toplumun temel taşıdır
Vali Aksoy: Kadın sağlıklı toplumun temel taşıdır

Vali Aksoy: Kadın sağlıklı toplumun temel taşıdır

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, hoşgörüyü ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu, sağlıklı ve çağdaş bir toplumun temel taşları olduğunu söyledi.

A+A-

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle mesaj yayınladı.


Mesajında Vali Aksoy, 1975 yılını Dünya Kadınlar Yılı olarak ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü’nün, 16 Aralık 1977 tarihinde her yılın 8 Mart gününün tüm dünya kadınları için ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmasını kаrаrlаştırıldığını hatırlattı.
 
Hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, hoşgörüyü ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu, sağlıklı ve çağdaş bir toplumun temel taşları olduğunu anlatan Vali Aksoy, “Bir toplumun gelişme düzeyinin en önemli göstergelerinden birinin kadınların özgürlüğü ve saygınlığı, üretim ve yönetimdeki yeridir. Bu husus göz önüne alındığında, toplumsal hayatta nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın hak ettiği yere gelmesi, katılımcı, üretken ve eşit bireyler olarak kabul görmesi yalnızca kadınlarımızın değil, tüm toplumun sorumluluğudur” dedi.
 
Toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan, fedakârlığın ve duyarlılığın sembolü olan kadınların, bilgili, bilinçli ve güçlü nesillerin yetişmesinde ve geleceğimizin şekillenmesinde önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Vali Aksoy, şöyle dedi:
 
“Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte toplumsal yaşamda yerini alan kadınlarımız bilimde, sanatta, eğitimde ve kamu yönetiminde üstün başarılar göstermiştir. Bu nedenle kadınlarımıza ne kadar güzel imkânlar sunabilirsek, toplum olarak da o oranda güçleneceğimize inanıyorum.

 

Kadınlarımıza karşı ayrımcılık, şiddet ve dışlama gibi bütün hak ihlalleri karşısında ülkemizde ciddi bir kamuoyu oluşmuştur. Kadınlarımızın bu hak mücadelesinde devletin de bütün kurumlarıyla yanlarında olduklarını ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda bizden desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, ailenin ve toplumun temel taşı annelerimizin, şehit ve gazilerimizin eş ve annelerinin, dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler