1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Aksoy: Bağlar’da vatandaşın zararları karşılanıyor
Vali Aksoy: Bağlar’da vatandaşın zararları karşılanıyor

Vali Aksoy: Bağlar’da vatandaşın zararları karşılanıyor

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Bağlar ilçesinde sokağa çıkma yasakları ve olaylar sonucu zarar gören vatandaşlara yönelik zarar tespit çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

A+A-

Vali Aksoy,  bin 965 vatandaşa ödenmek üzere, Başbakanlık Acil Destek Fonundan Bağlar Kaymakamlığına 1 milyon 621 bin 361,26 TL gönderildiğini söyledi. Vali Aksoy, çukur ve barikatlara destek vermeyen Diyarbakır halkına da teşekkür etti.
 
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesinde 15 Mart Salı gününden 20 Mart Pazar gününe kadar meydana gelen olaylar sonucu zarar gören vatandaşlara yönelik zarar tespit çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Vali Aksoy açıklamasında mesai gözetmeden çalıştıklarını ve yapılan çalışmalar sonucunda zarar tespiti tamamlanan bin 965 vatandaşa ödenmek üzere, Başbakanlık Acil Destek Fonundan Valilik emrine gönderilen kaynaktan, Bağlar Kaymakamlığına 1.621.361,26 TL gönderildiğini ifade etti. Vali Aksoy konuyla ilgili olarak şunları söyledi;
 
“İlimiz Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi’nde 14.03.2016 Pazartesi günü saat 22.30 dolaylarında, silahlı BTÖ mensuplarının sokak aralarına barikat kurarak çukur kazdıkları, yol keserek vatandaşlarımızın seyahat özgürlüklerini engelledikleri, vatandaşlarımızın araçlarına ve ikametlerine zarar verdikleri bilgisinin alınması üzerine, güvenlik kuvvetlerimiz tarafından ivedilikle duruma müdahale edilmiştir. Çatışmaların devam etmesi üzerine, güvenlik birimlerimizce gerçekleştirilecek çalışmalar esnasında sivil vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması amacıyla, Bağlar Kaymakamlığımız tarafından; 15 Mart 2016 Salı günü 03.00‘den geçerli olmak üzere Bağlar İlçesi Kaynartepe mahallesinin tamamında, saat 09.00’dan geçerli olmak üzere Gürsel Caddesinin Cemiloğlu Caddesinden Bağlar dört yola kadar olan kısmı ve Nükhet Coşkun Caddesinin tamamında, ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Devam eden günlerde güvenlik kuvvetlerimiz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda kazılan çukurlar ve kurulan barikatlar kaldırılmıştır.
 
“Hasar Tespit Çalışmalarına Zaman Kaybetmeden Başlanmıştır”
 
Bağlar İlçesinde meydana gelen Terör olayları sonucunda zarar gören vatandaşlarımızın zararlarının tespiti ve ödeme işlemlerinin yapılabilmesi için 22.03.2016 tarihinde hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda hasar tespiti yapılan 489 vatandaşımıza ödenmek üzere Bağlar Kaymakamlığına 23-25.03.2016 tarihlerinde 390.911,08 TL, hasar tespitleri tamamlanan 1469 vatandaşımıza da ödenmek üzere 28.03.2016 tarihinde 1.230.450,18 TL gönderilmiştir. Sonuç olarak Bağlar ilçesinde başlatılan hasar tespit çalışmalarında bugüne kadar 1965 vatandaşımızın hasar tespitleri tamamlanmış olup toplam 1.621.361,26 TL, Başbakanlık Acil Destek Fonundan Valiliğimiz emrine gönderilen kaynaktan, Bağlar Kaymakamlığına gönderilmiştir.
 
“Diyarbakır Halkına Teşekkür Ediyorum”
 
Terörün vatandaşlarımıza verdiği zararlara rağmen, devletimiz her zaman vatandaşlarımızın yanında olmaya ve onlara yönelik her türlü zararı karşılamaya devam edecektir. Bu vesileyle terör örgütü mensuplarının açtığı çukurlara ve oluşturduğu barikatlara karşı çıkarak, onlara destek vermeyen ve örgüt mensuplarının bu çabalarını boşa çıkaran Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT