1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vakıflar icra göndermeye başladı
Vakıflar icra göndermeye başladı

Vakıflar icra göndermeye başladı

Sokağa çıkma yasakları bölgede halen Diyarbakır merkez Sur ilçesi ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde devam ediyor.

A+A-

Yasak uygulanan bölgelerde insanlar can derdinde iken bankalar ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ise tam anlamıyla “para” derdine düştü. Bankalar, mağdur insanları arayıp kredi kartı ve kredi borçlarını ödemelerini talep ediyor. Vakıflar ise kira peşine düşmüş durumda.

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen ise sorumluluk alanındaki kiracılarının hiçbirinin sözleşmelerinin feshedilmeyeceğini belirterek “Yasal zorunluluk olmasına rağmen kiracılarımızın mağduriyetini dikkate alarak zam yapmadık” diye konuşuyor. Cizre Belediye Başkanı DBP’li Kadir Kunur “Banka önce şubesini açsın ondan sonra bizden para istesin” diyor.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 2 Aralık 2015, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde ise 14 Aralık 2015 tarihinden bu yana çok katı bir biçimde uygulanan, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da olduğu 70’ten fazla kişinin yaşamını yitirdiği sokağa çıkma yasakları, çapıcı bir gerçeği de ortaya çıkardı.

Diyarbakır’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü uhdesindeki, kahvaltıcıları ve otantik objelerin satıldığı dükkanlarıyla bilinen tarihi Hasanpaşa Hanı da dahil onlarca işyerini kiralayan esnafa, sözleşmelerini yenileyemedikleri ve kiralarını da ödeyemedikleri için tahliye celbi gönderildi. Oysa yasağı uygulayan da devlet, kirasını ve tahliyeyi isteyen de devlet. Yasak nedeniyle mağdur edilen esnaf ise çaresiz.

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen ise sorumluluk bölgesinde sözleşme yenilenmediği için tahliye yazısı giden ya da icra gibi bir durumla karşı karşıya olan kiracıları için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüştüklerini ve sorunları çözdüklerini söyledi. Evsen, şöyle dedi:

“Genel Müdürlüğümüz bölgede yaşananlara kayıksız kalmadı. 25 Bölge Müdürlüğü var ve bunlar arasında sadece Diyarbakır Bölge Müdürlüğü bu yıl için kira zammı yapmadı. Oysa yasa gereği TÜFE bazında yıllık kira artışı uygulamamız gerekiyordu. Bunun dışında 31 Aralım tarihine kadar sözleşmesini yenileyemeyen kiracılara, sistem tarafından resen sözleşmenin feshi ile ilgili yazı gönderiliyor. Biz buna da engel olduk ve bölgede yaşanan olaylardan etkilenen kiracılarımızın sözleşmelerinin devamını sağladık. Yine sistem kiralar ödenmediğinde resen icraya verileceği ile ilgili yazı ya da mesaj gönderiyor. Bunun da önüne geçtik. Kiralarını ödemekte güçlük çekenlerin icraya gitmelerini engelledik. Eğer icraya gitmiş olsalardı avukat parası, dosya ücreti derken belki üç dört kira tutarında ek ödemeler yapmak zorunda kalacaklardı. Ama bütün bunların önüne geçtik. 650’si Diyarbakır’da olmak üzere Mardin, Bingöl gibi bağlı illerimizde dahil toplam 2 bin kadar kiracımız rahat olsun”

Bir başka çaresizlik ise bankalardan alınan krediler ve kredi kartlarının geri ödemesi ile ilgili. Bunun en çarpıcı örnekleri Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanıyor. Son günlerde Cizre’de evinin penceresinden bakarken bile öldürülme tehlikesi ile karşı karşıya olan ilçe halkı, bankalar tarafından aranmaya başlanmış ve ödenmemiş kredi kartı ile kredilerinin ödenmesi isteniyor. Üstelik, ilçedeki banka şubeleri kapalı olmasına karşın.

Cizre’nin DBP’li Belediye Eşbaşkanı Kadir Kunur, kendisinin de bankalar tarafından aranan kişilerden biri olduğunu belirterek şöyle diyor: “Bu bankalar ararken en çok gücüme giden konu şu oldu. Operatris arayınca ilk söylediği şey ‘Sizin güvenliğiniz için bazı güvenlik sorularını yanıtlamanızı isteyeceğim’ diyor. Bu böyle bir ortamda Cizre’deki bir kişiye hakaret gibi geliyor. Ne güvenliğini sağlayacaklar, burada insanlar ölürken. Buna tepki gösterince de ‘Kusura bakmayın, sistem otomatik olarak arıyor’ diyorlar. Cizre’de insanlar evinden çıkabiliyor mu ki bankaya gidip kredi kartını ya da kredi aidatını ödesin. Bırakın vatandaşı bizi borcunu öde diye arayan bankaların şubeleri açık mı ki bizden para istiyorlar. Önce şubelerini açsınlar, hizmet versinler onlar sonra Cizrelileri arasınlar”

Öte yandan Kadir Kunur, ilçeye gelen yardım TIR'ları ile ilgili de açıklamalar yaptı . Kunur, TIR’ların kaymakamlık talimatıyla ilçeye girişinin engellendiğini ve yardımları 155 hattı üzerinden dağıtmaya zorlandıklarını da söyledi. Kunur, birçok DBP'li belediyenin gönderdiği yardımların dağıtılmasının engellendiğini ve yardımları dağıtamadıklarını belirtti.

Halkın daha çok un ve gıdaya ihtiyaç duyduğunu anlatan Kunur, "Çünkü un gıdanın temelidir. Biz bu engeller ve yasaklar nedeniyle halkımıza un bile veremiyoruz. Halkımız için yapabileceğimiz bir sürü şey var. Bu konuda hazırlıklarımız da var ama engelliyorlar. Tabi bu bir politikadır. Bu engeller de bu yasağın ve ablukanın bir parçasıdır" dedi. Cizre halkının irade ve örgütlülüğünün halk içinde dayanışmayı yarattığını ve artırdığına dikkat çeken Kunur, "Herkes evini birbirine açıyor. Ekmeğini birbiriyle paylaşıyor. Ama bundan sonra durum kötüleşebilir. Çünkü Cizre bir tecrit altındadır. Hiçbir şekilde halk içindeki dayanışmaya ve bizim halka yardım etmemize izin verilmiyor" diyerek, halka yardım dağıtmalarının engellenmesine tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler