1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vakıf ve Sanat ilişkisi ele alındı
Vakıf ve Sanat ilişkisi ele alındı

Vakıf ve Sanat ilişkisi ele alındı

Vakıflar Haftası kutlamaları çerçevesinde, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve ilgililerin de katılımıyla, Vakıf ve Sanat ilişkilini ile alan bir etkinlik düzenlendi.

A+A-
Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un yanı sıra Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Sur Kaymakamı Memduh Tura, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, kurum amirleri, STK temsilcileri, ilimizde bulunan vakıfların yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Evsen “Son 12 yılda 80 eser restore edildi”
 
 
Vakıflar Haftası'nın amacı ve vakıfların işlevi ile ilgili bir sinevizyon gösterimi sonrasında konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, her yıl farklı temalarla kutlanan Vakıflar Haftası'nın bu yıl “Vakıf ve Sanat” konulu tema ile kutlandığını bildirdi. Diyarbakır'daki Ulu Cami'nin dünyada hiçbir camide olmayan yazılar ve kitabelerin bulunduğu bir Harem-i Şerif olduğunu dile getiren Evsen şöyle dedi:
 
 
“Ulu Camii'nin restorasyon çalışmalarının yüzde 80'i bitti en kısa zamanda da geri kalan kısmını bitirmeyi planlıyoruz. Eğil'de yer alan Peygamberler Makamı yine iki peygamberimizin kabrinin yer aldığı çok önemli bir yer. Buranın da yine restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları vakıflar bölge müdürlüğü tarafından tamamlandı ve hizmete açıldı. Bölge müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalardan birisi de bölgeyi inanç turizminin merkezi haline getirmek. Son 12 yılda bölgemizde restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz eser sayısı 80 tanedir”
 
 
konuşan Vali Aksoy ise vakıfların, ülke medeniyetinin en önemli tarihsel mirası olduğunu söyledi. Vakıfların, geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, vakfetme duygusunu, paylaşma ahlakını da nesiller boyu taşıdığına dikkat çeken Vali Aksoy, şöyle devam etti:
 
 
“Bu yüzden vakıflar sosyal ve toplumsal rolünü hiçbir zaman bırakmamıştır. Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma gibi özellikle bizim kültürümüze ait duyguları her zaman ayakta tutmuştur. Medeniyette ilerlemiş ülkelerin hemen hepsinde sosyal yardım ve dayanışma önemli bir yer işgal eder. İnsana insanca bakmak, sahip olduğu mal ve servetten başkalarını da faydalandırmak gibi yüce duygulardan tezahür eden sosyal yardım ve dayanışmanın tümüyle, en geniş şekliyle uygulandığı yer, vakıf alanıdır. İşte bizim kültür ve medeniyetimiz de bunun için vakıf temeline oturtulmuştur”
Vali Aksoy “30 Milyon TL kaynak ayrıldı”
 
 
Vakıf eserlerinin koruma altına alınması, bakım ve onarımlarının yapılması ve bu toprakların tapusu olan eserlerin yeniden hayat bulması için tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirten Aksoy “Bu kapsamda Diyarbakır'da son 12 yılda toplam 68 eserin onarımını tamamlayarak tekrar hayat bulmalarını sağladık. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarda 30 milyon TL'nin üzerinde çok önemli kaynakları vakıf eserlerimizle buluşturmuş bulunuyoruz. Bahsettiğim dönem itibariyle çok önemli eserlerin ayağa kaldırıldığını özellikle ifade etmek istiyorum. Bunların içinden en önemlilerinden biri olan ve sadece Diyarbakır'ın dini, kültürel hazinelerinden biri değil, aynı zamanda İslam aleminin önemli merkezlerinden biri olan 5. Harem-i Şerif Ulu Camii'nin 2012 yılında Başbakan Yardımcımız Sn. Bülent Arınç'ın katılımlarıyla ibadete açılan Hanefiler kısmından sonra, umuyorum ki Şafiiler bölümünü de birkaç güne ibadete açılmasının mutluluğunu yaşayacağız” diye konuştu.
 
 
Ulu Caminin etrafındaki kötü görüntü oluşturan yapıları Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla tezimzeleceğini belirten Aksoy “Bu kapsamda bugüne kadar Ulu camii etrafındaki riskli binalar için yaklaşık 4 milyon TL civarında bir kamulaştırma bedeli ödeyerek 13 yapıyı kamulaştırmış ve 10 adetini de yıkarak Ulu Caminin etrafını temizlemiş bulunmaktayız. Bu çalışmalarımıza kararlılıkla da devam ediyoruz.
 
 
Ulu Camii'ne ilave olarak şehrimizdeki birçok vakıf eseri onarılarak ayağa kaldırıldı. Mesudiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Hz. Süleyman Camii, Eğil ilçemizdeki Peygamber türbeleri, Sultan Sasa türbesi, Ermeni Katolik Kilisesi ile Protestan Cemaati Kiliseleri, Lale Bey Camii,Nasuh Paşa Camii, Şeyh Yusuf Camii gibi birçok vakıf eserinin projelendirilmesi ve restorasyonlarının yapıldı. Yine bu yıl projelendirme çalışmalarını yürüttüğümüz Kervansaray, Gazi Köşkü ve Pamuk Köşk ile Lice ilçemizdeki Ulu Camiinin yanında, Hz. Ömer Camii ve İbrahim Bey Camiileri ile Hani ilçemizdeki Seyit Bedrettin Türbesinin restorasyon çalışmalarını da bu yıl tamamlayacağız.  
 
 
Bu güzel eserlerin Diyarbakır'ın kültür ve turizm potansiyeli açısından da çok büyük önem arz ettiğinin altını özellikle çizmek istiyorum. Bu güzel çalışmaları Kalkınma Bakanlığımızın Diyarbakır için özellikle uygulamaya geçirdiği Cazibe Merkezlerini Destekleme Programıyla da takviye ederek olabildiği kadar fazla sayıda tarihi eseri restore ederek Diyarbakırımıza kazandırmak istiyoruz” dedi.  
 
 
Konuşmaların ardından Vakıf ve Sanat konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. İlimizde bulunan vakıfların mütevellilerine Vali Aksoy tarafından plaket takdim edildi. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde 20. yılını tamamlayan personele de plaket takdim edildi. Etkinlik Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan Dinler ve Diller Korosu tarafından çeşitli dillerde seslendirilen ilahi ve ezgilerin ardından tamamlandı.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT