1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Uzun boylu kızları topluyorlar
Uzun boylu kızları topluyorlar

Uzun boylu kızları topluyorlar

Diyarbakır'da kurduğu erkek basketbol takımından bir oyuncuyu ABD'ye gönderen Bağlar Belediyesi, şimdi de kızlardan yıldız yaratıyor.İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

A+A-

Vatan Gazetesi'nden İlker Akgüngör'ün haberine göre Türkiye Şampiyonası'nda 4'üncü olan takım için okul okul gezip uzun boylu kızlar toplanıyor.

Diyarbakır'ın merkezindeki Bağlar, şehrin en çok göç alan, en yoksul mahallelerinin bulunduğu bir ilçe. Ancak Bağlar Belediyesi son yıllarda bütün olumsuzluklara rağmen bir mucizeye imza atıyor. Kız Basketbol Takımı geçen hafta Konya'nın Akşehir ilçesinde düzenlenen Yıldız Kızlar Basketbol Türkiye Şampiyonası'nda 4'üncülüğü kazandı. Turnuvanın sayı kraliçesi Bağlar takımının 14 yaşındaki oyun kurucusu Şevval Avcı oldu.

ABD'ye oyuncu gönderdi

4 yıl önce mütevazi bir kapalı spor salonu inşaa eden belediyenin takımları şimdi gecelere kadar bu tek salonda çalışıyor. 2012'de takımdan Ramazan Özkan, New York'taki Syracuse Academy of Science Charter School'dan spor bursu kazandı. Takımın eski oyuncuları Şerazim Cucuboğa ve Şiyar Tamriş ise iki yıl önce NBA kampına davet edildi.

'Yoksulluk hırslandırıyor'

Bağlar Belediyesi Yıldız Kızlar Basketbol Takımı da 3 yıldır bölgesel şampiyonluklara ambargo koymuş. Bu başarının sırrını takımın koçu eski milli atlet Remzi Atlı, şu sözlerle özetliyor: “200 kız basketbolcumuz var. Bağlar maddi olanaksızlıkların olduğu bir bölge. Zilan'ın babası fırıncı, Halime'nin babası inşaat işçisi. İmkansızlık içinde büyüyen bu kızlar başarmak için tüm rakiplerinden daha hırslı oynuyor. Her hafta okul okul gezip uzun boylu kız arıyoruz. Aileler önceleri kızlarını göndermiyordu. Zilan, Avrupa Karması'nda oynayınca işimiz kolaylaştı. 'Kızımızı al basketçi yap' diyenler var.”

KULÜP BAŞKANI: 'DESTEK VERİN YOKSA TAKIM KAPANACAK'

Bağlar Belediyesi Spor Kulübü Eş Başkanı Sebahattin Kızılkan: “Ne Türkiye Basketbol Federasyonu ne de bölgedeki işadamlarından maddi hiç bir destek geliyor. Bu kızlar sadece rakiplerine değil tüm olumsuzluklara karşı mücadele ediyor. Bölgedeki tek takımız. Destek verilirse kızlar Avrupa'ya bile açılır. İkinci lige katılma hakkımız var. Yabancı transferi yapamadığımız için takımı kuramıyoruz. Takımı kuramazsak kızlar oynayacak takım bulamayacaklar.”

'En büyük hayalim WNBA'de oynamak'

Avrupa Karması'na seçilen ve Slovenya'da en iyi şutör olan Zilan Gülsüm: “Biz de hocamızla oyuncu arıyoruz. Kızların ailelerini razı etmek için evlere gidiyoruz. Daha önce İtalya'da WNBA kampına çağrıldım ama sakatlanınca gidemedim. Hayalim WNBA'de oynamak.”

'Diyarbakır'dan kız basketçi mi çıkar!'

Takımın milli oyuncusu Halime Vural: “Genelde turnuvalara gittiğimizde Diyarbakır'dan hem de kız basketçi mi çıkar diye şaşırıyorlar. Oynamaya başlayınca herkesi ikna ediyoruz. Hayalim milli takımın devamlı oyuncusu olup Avrupa'da basket oynamak.“ 

HABERE YORUM KAT