1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uzmanlardan sigara uyarısı
Uzmanlardan sigara uyarısı

Uzmanlardan sigara uyarısı

DİYARBAKIR- Memorial Diyarbakır Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü Uzmanı Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları, toplumda yaklaşık her 100 bin kişiden birinde gelişen gırtlak kanserinin çoğunlukla sigara içen erkeklerde görülmesine rağmen, sigara kullanımının ar

A+A-

Gırtlak kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları, gırtlak kanserinde tedavi seçenekleri açısından erken tanının hayati önem taşıdığını söyledi. Alkol ve sigaranın birlikte kullanımının gırtlak kanseri riskini daha da arttırdığını belirten Şeşeoğulları, “Gırtlak kanserinin en önemli belirtisi ses kısıklığı olup, özellikle 2 haftayı geçen ses kısıklığında mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunmalıdır. Boğazda takılma hissi ve yutma güçlüğü, ağrı, öksürük, kanlı balgam, boyunda şişlik gibi belirtilerde görülebilir. Gırtlak kanserli hastaların yüzde 10'unda uzak metastaz mevcuttur. Tüm uzak metastazların yüzde 50-80'ni akciğerlerdedir ve uzak metastazlı hastaların tedavisi daha güçtür” dedi.

Tedavi türünün, kanserin gırtlağın neresinde olduğuna, evresine, kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna göre belirlendiğini belirten Dr. Şeşeoğulları, cerrahi ve radyoterapinin en önemli tedavi seçeneği olduğunu söyledi. Dr. Şeşeoğulları, “Kemoterapi, bazı evrelerde radyoterapiyle birlikte, ileri evrelerde ise yalnız başına verilmektedir. Cerrahi girişim, gırtlak kanserinin tedavisinde sık kullanılan ve birçok gırtlak kanserinde etkili tedavi yöntemidir. Hastalığın evresine göre gırtlağın kısmen ya da tamamen alınması söz konusu olabilmektedir. Radyoterapi, erken evrelerde tek başına, ileri evrelerde cerrahi girişimden sonra veya kemoterapi ile birlikte verilebilir.

Radyoterapi, özellikle erken evre gırtlak kanserlerinde cerrahi kadar başarı şansına sahip bir tedavi seçeneğidir. Radyoterapinin en önemli avantajı ses kalitesinin korunmasıdır. Yüksek enerjili radyasyon ışınları dışarıdan ortalama 6 hafta boyunca verilir. Lenfnodu yayılımı olan hastalarda radyasyonun kanser hücreleri üzerindeki etkisini artırmak için radyoterapi sırasında bazı ilaçların da verilmesi gerekebilir. Tüm baş, boyun tümörlerinde olduğu gibi gırtlak kanserlerinde de dikkatli planlamalar ve uygun destekli bakım ile tedaviye ara vermeden tamamlamak tedavi başarısını artırmaktadır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT