1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Uzmanlardan oruç tutmak isteyen migrenlilere öneriler
Uzmanlardan oruç tutmak isteyen migrenlilere öneriler

Uzmanlardan oruç tutmak isteyen migrenlilere öneriler

Açlık migren atağını başlatan en önemli faktörlerdendir. Uykusuzluk da etkiler. Ramazanda her ikisi olur, düzen bozulur. Bazı önlemlerle migrenlilerin çoğunluğu oruç tutabilir.

A+A-

Uzmanlar, açlığın migren atağını başlatan en önemli faktörlerden biri olduğunu belirtiyor. Migreni uykusuzluk da etkilerken, Ramazan ayında her ikisinin de olacağını dile getiriyorlar. Düzenin bozulduğunu anlatan uzmanlar, bazı önlemlerle migrenlilerin çoğunluğunun oruç tutabileceğini belirtiyor. İşte uzmanların migrenlilere öneri ve tavsiyeleri:
 
“Aralıklı migren atakları olanlar özellikle ayda bir adet kanamaları döneminde oruç tutabilir. Açlık migrenli kadınların çoğunluğunu oluşturan bu grubu çok etkilemez. Bazı auralı migreni olanlar yani görme bozuklukları ile giden baş ağrısı şiddetli olmayan gruptakileri açlık çok etkilemez.
 
GECEDEN BU ŞİKÂYETLER BAŞLADIYSA O GÜNE ÖZEL ORUÇ TUTULMAMALIDIR
 
Migrenin baş ağrısı öncesi dönemi halsizlik, uyku ihtiyacı, hafif başta ağırlık, sinirlilik, huzursuzluk gibi şikayetlerle kendini gösterebilir. Bazen saatler öncesinde bu şikayetler başlar. Bu durumu takip edebilenler vardır. Geceden bu şikayetler başladıysa o güne özel oruç tutulmamalıdır. Böylece atak atlatılabilir.
 
SAHURDA AĞRI KESİCİ, BAZI GÜNLERDE ÖNLEM OLARAK ALINABİLİR
 
Çok sık ağrı kesici alımı, ilaca bağlı baş ağrıları başlattığı için önerilen bir durum değildir. Ramazana özel sahurda ağrı kesici, bazı günlerde önlem olarak alınabilir. Migreni tetikleyen yiyecekler oruç tutacak kişi tarafından biliniyorsa daha dikkatli tüketilmelidir. Peynir, şarküteri ürünleri gibi yiyeceklerin olumsuz etkisi bilinse de kişiye özel bazı yiyecekler de olabilir.
 
İLAÇLAR ETKİLİ OLABİLİR
 
Yaşantı düzenlenmesi ile çok uykusuz kalmamaya dikkat edilmelidir. Aç kalmaya hiç dayanamayan, hemen migreni başlayanlar oruç tutmamalıdır. En iyisi Ramazan öncesinde tedavi ile migren tablosunu düzeltmiş olmalıdır. Kronik migrenliler hemen her gün migren atağı tutanlar oruç konusunda kendini zorlamadan bir daha düşünmelidir. Migren atağı başlangıcında alınan ilaçlar etkili olabilir. Atak ilerledikten sonra etkili olmaz. Gün içinde migren başlarsa ilaç alınabileceği düşünülmelidir. Ağızdan alınan ilaçların oruç bozduğu Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da belirtilmektedir. Ancak besleme özelliği olmayan iğneler yapılabilmektedir. Eğer migren atağı tuttu ve artacak ise kalçadan ağrı kesici yapılabilir.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT