1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uzmanlardan gebelik diyabeti uyarısı
Uzmanlardan gebelik diyabeti uyarısı

Uzmanlardan gebelik diyabeti uyarısı

DİYARBAKIR- Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aydın Ilgın, gebelikte ortaya çıkan diyabet ve gebelik diyabetine karşı alınacak önlemler konusunda yaptığı uyarıda, gebelik diyabeti tedavi edilerek kontrol altına alınm

A+A-

Gebeliğe bağlı şeker hastalığı, yalnızca gebelikte ve gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan, gebelerin ortalama yüzde 5'inde görülen önemli bir sağlık sorununun olduğuna dikkat çeken Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aydın Ilgın, gebeliğin özellikle 24. haftasından sonra oluşan hormonal değişiklikler, aşırı kilo alımı gibi nedenlerle insülinin etkisi azalmakta ve insüline karşı bir direnç gelişmekte olduğunu ifade etti. Gebelik diyabeti tedavi edilerek kontrol altına alınmadığında, anne kanında şeker seviyesinin yükselmesine bağlı olarak bebeğin de kan şekerinde yüksekliğe neden olacağını anlatan Op. Dr. Aydın Ilgın, kan şekerini düşürmek için bebeğin pankreasına fazladan insülinin sağlanması gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi:


"Fazla salgılanan insülin, bebekteki yağ dokusunu artırır. Artan yağ dokusu da bebeklerde aşırı kilo yapar ve buna bağlı olarak doğum sırasında omuz takılması, doğum yırtığı gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu durum da sezaryen ile doğum oranın artmasına neden olur. Ayrıca bebekte artan insülin salgısı doğum sonrası bebeğin kan şekerinin düşmesine de neden olur. Bu şekilde doğan bebekler gelecekte; obezite ve Tip 2 yani ileri yaşlarda ortaya çıkan diyabet gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır.”

"DOĞUM SONRASI BEBEĞİN KAN ŞEKERİ KONTROL EDİLMELİ"

Gebelik diyabeti, bebeklerin anne karnında veya doğum sonrası ani ölümüne, suyunun fazla olmasına, doğum sonrası solunum sıkıntısına, sarılığa, kandaki alyuvar sayısının artmasına, kandaki kalsiyum değerinin düşüklüğüne neden olabileceğini ifade eden Ilgın, bu durumda mutlaka doğum sonrası bebeğin kan şekerine bakılmalı ve sonuca göre tedavi planlanması gerektiğini dile getirerek, "Gebeliğin öncesinde veya erken dönemlerinde anne adayında kontrolsüz diyabet varsa, bebekte doğumsal sorunların görülme olasılığı 3-4 kat artar. Bu nedenle gebeliğin 18-20. haftalarında organların değerlendirilmesi için ayrıntılı ultrasonografi, 22-24. haftalarda ise kalbi değerlendirmek için fetal eko yani anne karnında kalp ultrasonografisi mutlaka yapılmalıdır. Gebelik diyabeti olan anne adaylarında ise, hipertansiyon, enfeksiyon, zor doğum, sezaryen ile doğum ve doğum sonrası ileriki yaşamında diyabet riski artmaktadır.

Doğum sonrası diyabet riski 10 yıl süresince yüzde 50 civarındadır. Bu nedenle doğum sonrası 6. haftada ve 1. yılda OGTT yani şeker yükleme testi yapılmalı ve 3 yılda bir tekrarlanmalıdır. Doğum sonrası diyabet riskini azaltmak için emzirme, kilo verme, uygun beslenme, egzersiz önerilmelidir. Gebelik diyabeti öyküsü ve glikoz intoleransı (gizli şeker) sorunu olanlar, doktorunun önereceği ilaçları kullanmalıdır” diye konuştu.

"GEBELİKTE DİYABETE KARŞI ÖNLEMLERİNİZİ ALIN"

Op. Dr. Aydın Ilgın gebeliğin ihtiyaçlarına karşılık verecek, yeterli kaloriyi sağlayacak, idrarda ketona neden olmayacak, gebenin uygun kiloda kalmasını sağlayacak, kan glikoz seviyelerini koruyacak şekilde diyet yapılması gerektiğini ifade etti. Ilgın, “Düzenli orta yoğunlukta fiziksel aktivite önerilir. Haftada 5 gün 30-45 dk tempolu yürüyüş, yüzme, dans veya aerobik gebelik dönemindeki en uygun egzersizlerdir. Gebelik diyabeti mevcut olan anne adayında iki haftalık diyet ve egzersiz tedavisine rağmen açlık, kan şekeri 105 veya yemekten sonra 1. saat kan şekeri 140 mg/dl ise, mutlaka insülin tedavisine başlanmalıdır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT