1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uzmanlardan çin malı uyarısı
Uzmanlardan çin malı uyarısı

Uzmanlardan çin malı uyarısı

Diyarbakır Yenişehir ilçesi 14 Nolu Aile Sağlık Merkezi (ASM) Aile Hekimi Dr. Muzaffer Polat, Çin malı saatler ile oyuncakların, sıhhatli olmadığını belirterek imkanı olan vatandaşların bu ürünleri tercih etmemesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Ucuza satılan ürünlerin bir yerinde mutlaka eksiklik olduğunu belirten Dr. Polat, Çin mallarının da böyle olduğunu ifade etti. Dr. Polat, "Çin'de oyuncak imalatçısı firmalar onayı alınmayan boyaları kullanıyor. Bizdeki alıcı firmalar bu ülkeye verdikleri siparişleri iptal etti.

Çocuklar sıhhatsiz oyuncaklarla oynadığında sağlıkları bozuluyor. Ellere takılan saatler deride tahrişlere sebebiyet veriyor. Size zarar vereceğini hiç düşünmediğiniz kıyafetinizden bulaşan azo boyar madde; bebeğinizin yemek yediği tabaktan yayılan kurşun ve kadmiyum ve çocuklarımızın en sevdiği oyuncaklara, plastik eşyalarda bulunan kimyasallar, sağlığımız açısından büyük tehlike oluşturuyor. Denetlenmeyen her üründe sağlığımızı tehdit eden bir kimyasal bulunuyor. Çin'de üretilen ürünlerde kullanılan maddeler, zararlı kimyasal maddelerle doludur. Bunlar arındırılmadığı zaman sağlık bakımından tehlike saçmaktadır. Oyuncaklar, giysiler, mutfak gereçleri, kozmetik ürünleri, temizlik maddeleri, elektronik aletler, gıda ürünleri ve buna benzer günlük kullanım gereçlerinde çok dikkatli olunması gerekir. Bu ürünlerde kanser çeşitlerine neden olur" dedi.