1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Uzmanlar diyabet hastalığına karşı uyardı
Uzmanlar diyabet hastalığına karşı uyardı

Uzmanlar diyabet hastalığına karşı uyardı

DİYARBAKIR- Özel Bağlar Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Mustafa Özer, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde fast food kültürünün gittikçe arttığını belirterek, bu kültürle beslenen gençlerin ve çocukların ciddi bir risk altında olduğunu söyledi.

A+A-

Fast food kültürünün bir çok hastalığı tetiklediğine dikkat çeken Özer, bu rahatsızlıkların en önemlisinin diyabet halk arasındaki anlamıyla şeker hastalığı olduğunu ifade etti. Özer, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde özellikle fast food beslenme kültürüne bağlı olarak gittikçe artan obezite, buna bağlı bazı hastalıklara neden olmaktadır. Bu hastalıklardan en önemlisi, diyabet yani halk arasındaki ismi ile şeker hastalığıdır. Bölgede şeker hastalığı gittikçe yaygınlık kazanıyor. Bunun beslenme ile çok yakından alakalı olduğunu görüyoruz. Özellikle orta öğretim çağındaki öğrencileri çok ciddi etkilemektedir. Çünkü bu öğrencilerimiz artık neredeyse fast food nedeni ile yeşil sebze ve meyveleri unutmuş durumdalar. Bundan dolayı obezite yani aşırı ve dengesiz kilo alma ve buna bağlı metabolik hastalıklar, şişmanlık gibi durumların tamamı diyabet öncesi hastalıkların ilk evresi olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Sayılan nedenlerin tamamının ilerleyen zamanlarda şeker hastalığı olarak karşılarına çıktığını aktaran Özer, diyabet deyip geçmemek gerektiğini kaydetti. Özer, “Diyabet deyip geçmemek gerekiyor. Özellikle çocuklarımız, gençlerimizi bu hastalıktan korumamız için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bu sadece bir program yapıp işte bunu yiyin bunu yemeyin demekle olmuyor. Okuldan başlayarak ciddi bir beslenme eğitimi vermemiz gerekiyor.

Bunun için, annelere, babalara, öğretmenlere, hekimlere ve sağlık çalışanlarına düşen, gençlerimizi sağlık konusunda bilinçlendirmemizdir. Özellikle okul kantinlerinde fast food beslenmeden uzak tutmamız gerekmektedir. Son yıllarda Avrupa'da bir at eti skandalı yaşanmaktadır. Ülkemizde de benzer olayları yaşamamak adına gençlerimiz bu tip gıdalardan uzak tutmak gerekmektedir. Özellikle 18-30 yaş arası gıda ve beslenmeye dikkat edilmeyen yaşlardır. Bu yaşlarda çok dikkat edilmesi ve yeşil sebze ve meyveleri çok aşırı tüketmemiz gerekiyor. Yeşil sebze ve meyve insan vücudunun, bağırsakların en yakın dostu” diye konuştu

HABERE YORUM KAT