1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uzmanından pişik kremi uyarısı!
Uzmanından pişik kremi uyarısı!

Uzmanından pişik kremi uyarısı!

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji ve Diyabet uzmanı Dr.Belma Haliloğlu, Bez dermatiti (pişik) kremlerinin yan etkileri hakkında bilgi verdi.

A+A-

Bez dermatiti’nin süt çocuklarında en sık görülen deri hastalığı olduğuna dikkat çeken Haliloğlu, “Bez dermatitinin tedavisi antiinflamatuvar, antimikrobiyal ajanlar, bezin değiştirilmesi ve annenin eğitimini içerir” dedi.
 
Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji ve Diyabet uzmanı Dr.Belma Haliloğlu, Bez dermatiti (pişik) kremlerinin yan etkileri hakkında anneleri uyardı. Haliloğlu annelerin bu konuda eğitilmesi gerektiğini belirterek, “Bez dermatiti(pişik) süt çocuklarında en sık görülen deri hastalıklarından biridir. BD’nin tedavisi antiinflamatuvar, antimikrobiyal ajanlar, bezin değiştirilmesi ve annenin eğitimini içerir.  

BD’nin tedavisinde orta ve güçlü etkili steroidli (kortizol) kremlerin yeri yoktur. Özelikle steroidli kremler kullanılacaksa tedavi süresinin kısa tutulması ve etkisi en düşük steroidlerin kullanılması önerilmektedir. Lokal uygulanan steroidlerin emilimi vücut bölgelerine göre değişkenlik gösterir.

Emilim miktarı ön kolda %1 iken genital bölgede bu oran %35’e kadar çıkmaktadır. Bez dermatiti gibi cilt bariyerinin bozuk olduğu durumlarda emilim oranı 2-10 kat daha fazla olmaktadır. Bu nedenle bez dermatiti tedavisinde steroidli kremlerin kullanımına bağlı Cushing sendromu gelişebilmektedir. 

 

Özellikle bulunduğumuz bölgede en etkili ve en güçlü lokal kortikosteroidlerin bez dermatiti için halen kullanılmakta olduğu ve buna bağlı olarak iatrojenik cushing sendromunun çok sık görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca bu hastalarda kortizollü kremlerin ani kesilmesine bağlı adrenal kriz gelişebilmekte ve ani ölüme yol açabilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı bez dermatiti tedavisinde topikal steroidli kremlerden kaçınılmalı, verilecekse potensi (etkinliği) en düşük steroidli kremler tercih edilmeli ve bu ilaçlar yazılırken hastaların yakınlarına, uygulanacak steroidin türü, uygulama süresi, uygulama biçimi miktarı ve olabilecek yan etkiler konusunda daha ayrıntılı bilgi verilmesi gerekmektedir.

Başta aile hekimleri olmak üzere sağlık elemanlarının topikal potent kortikosteroid kullanımının oluşturabileceği yan etkiler konusunda eğitimi, bu tür yan etkilerin önlenmesi açısından yararlı olacaktır” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler