1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uzmanından gebelikte beslenme önerileri
Uzmanından gebelikte beslenme önerileri

Uzmanından gebelikte beslenme önerileri

Dicle Üniversitesi (DÜ) Diyet ve Beslenme Ünitesi'nde görevli diyetisyen Pınar Demir, gebelikte beslenmenin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bu gerçek, halk arasında gebe kadının iki kişilik yemesi gerektiği fikrini doğurmuştur” dedi.

A+A-

Sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelişini etkileyen birçok faktör bulunduğunu ifade eden Demir, gebelik süresince yeterli ve dengeli beslenip gebeliği olumsuz etkileyen bazı risk faktörlerinden kaçınarak sağlıklı bebeklerin dünyaya getirilebileceğini söyledi.

Gerek bebek gerekse annenin sağlığının temel taşlarından birinin yeterli ve dengeli beslenme olduğunu belirten Demir, “Sağlıklı beslenme anne sağlığını en iyi düzeye taşırken, doğumsal aykırılığı da azaltır. Fetal büyüme ve gelişmenin en sağlıklı oluşması yanında ileriye dönük yetişkinlik çağında gelişebilecek kronik hastalıkları önler. Türkiye'de her yıl 154 bin bebeğin düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmesinin nedenlerinden biri de gebe kadınlarda görülen beslenme bozukluklarıdır. Gebelik döneminde gebe kadının enerji ve besin öğeleri ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyaç zamanında ve yeterli miktarda karşılanmadığında bebek büyümek ve gelişmek için anne dokularından ihtiyacını karşılar” diye konuştu.

“YETERSİZ BESLENME ANNEDE KANSIZLIK YAPAR”

Demir, gebelik döneminde annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi halinde annede kansızlık, tansiyon problemleri, vücutta su tutulması, yorgunluk, diş kayıpları ve kemik problemleri ve annenin enfeksiyonlara karşı direncinin azalmasına, bebeklerde ise ölü doğum, erken doğum, düşük ağırlıklı doğum, fiziksel ve zihinsel gelişim geriliği görülmesine yol açabileceğini dile getirdi. Demir, “Gebelikte beslenmedeki temel amaç annenin fizyolojik gereksinmelerini karşılamak, vücudundaki depolarını dengede tutmak, anne karnındaki bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamak, emzirmeye hazırlık için salgılanacak sütün enerji ve besin öğelerini karşılamaktır” şeklinde konuştu.

“GEBELİKTE KİLO ALIMI ÖNEMLİ“

Gebe kadının vücudundaki değişikliklere uyum sağlaması için ağırlık kazanımının önemine de değinen Demir, “Sağlıklı yetişkin kadınlar için gebelik süresince normal ağırlık kazanımı 10-14 kilogram arasındadır. Anne şişman ise 7,5 - 12,5 kilogram, anne zayıf ise 13 - 16,5 kilogram arasındaki ağırlık kazanımı önemlidir. Adolesan olan gebelerde ise ayda 1.5 - 2 kilogram ağırlık kazanımı olması beklenmektedir. Gebelikte bebek her koşulda enerji ve besin öğeleri gereksinmelerini annenin depolarından karşılamaktadır.

Alınan günlük enerjinin yüzde 50-60'ı karbonhidratlardan karşılanmalı, kompleks karbonhidratlar tercih edilmeli posa içeriği yüksek, yeterli miktarda sebze meyve, kuru baklagiller ve tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Basit şeker dediğimiz çay şekeri ve benzeri besinlerin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Enerjinin yüzde 25-30'u yağlardan sağlanmalıdır. Yeşil sebzelerin yağ içerikleri çok düşük olduğundan diyete bu yağ asitleri bakımından çok az katkı sağlanmaktadır. Bebeğin beyin gelişimi açısından haftada iki defa balık tüketimi ara öğünlerde ceviz tüketimi önemlidir” ifadelerini kullandı.

“ÖĞÜNLER ATLANMAMALI”

Pınar Demir, gebelik döneminde beslenme konusunda şu önerilerde bulundu:“Öğünler atlanmamalı, az az sık sık beslenilmelidir. Yiyeceklerin iştah açıcı olacak şekilde hazırlanması ve o dönem için istenmeyen besinlerin ısrarla verilmemesi gerekir. Örneğin süt sevmeyenlere zorla süt içirmek ve kusma eğilimini artırmak yerine yoğurt, peynir, çökelek ya da sütlü çorbalar, tatlılar vererek gebe kadının bu yöndeki açığının kapatılmasına çalışılır.

Fazla ağırlık kazanımını önlemek için şekerli, unlu, yağlı besinler az tüketilmelidir. Organ etleri, sosis, salam, sucuk, pastırma, etli çiğ köfte tüketilmemelidir. Kızartma ve kavurma yerine fırında, haşlama, ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Yiyecekler az tuzlu olmalı, sofrada tuz kullanılmamalıdır. Sebze, meyve ve kuru baklagil tüketimi yeterli miktarda olmalı ve iyice yıkanmalıdır. Gebelikte artan sıvı gereksinimini karşılamak için her gün en az 10 bardak su tüketilmeli; süt, ayran gibi sıvı besinler tüketilerek sıvı alımı artırılmalıdır. Kahve ve çay tüketimi azaltılmalıdır. Alkol-sigara kullanılmamalıdır. Kabızlığı önlemek için yeterli sıvı tüketimi yanında posa içeren besinler de tüketilmelidir.”

HABERE YORUM KAT