1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uzmanından çocuklarda soğuk algınlığı uyarısı
Uzmanından çocuklarda soğuk algınlığı uyarısı

Uzmanından çocuklarda soğuk algınlığı uyarısı

Diyarbakır Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına bir çok virüsün neden olduğunu belirten Dr. Karataş, bu virüslerin burun ve boğazda  iltihablanmalara neden olduğunu ve çocukların büyüdükçe hastalığa daha az sıklıkta yakalandıklarını söyledi.
 
Ana okuluna giden çocuklarda hastalığın sıklığının arttığını belirten Diyarbakır Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Karataş “Üst solunum yolu enfeksiyonu,  soğuk algınlığı olarak da bilinir. Dünya da ve ülkemizde de hastaneye gitme ve okula gidememeye en sık neden  olan hastalıktır. Onlarca virüs hastalığa yol açar. Bu virüsler burun ve boğazda  iltihaba neden olur.

Çocukların çoğu bir yıl içinde 5-8 kez kadar bu enfeksiyona yakalanabilirler. Anaokuluna giden çocuklarda hastalık daha sık görülür. Bazen anaokuluna 1-2 ay ara vermek gerekebilir. Çocuk büyüdükçe hastalık sıklığı azalır. Ergenlik ve yetişkinlik döneminde yılda 2-3 kez görülür. Çocuklar, aralarındaki temasın fazla olmasından ve bu virüslere karşı bağışıklıkları yeterli olmadığından dolayı hastalığa daha çok yakalanırlar. Okula giden bir kardeş evdeki diğer kardeşininde hastalığa yakalanmasına neden olabilir. Çocuklar büyüdükçe hastalığı daha az sıklıkta ve daha hafif geçirirler” dedi.


Bu hastalığı sonbahar ve kış mevsimlerinde görüldüğünü dile getiren Diyarbakır Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Karataş “Üst solunum yolu enfeksiyonu sonbahar ve kış mevsimlerinde görülür. Havaların soğuması bağışıklık sistemini zayıflatır, çocukların okula gitmesi ile virüsle karşılaşma artar. Bu aylarda kapalı ortamlarda bulunma enfeksiyonun yayılımını hızlandırır. Ev ve okulların ısıtılması ile nem oranı azalır ve solunum yolunun virüslere karşı direnci azalır. Tüm bu sebeplerle hastalık bu aylarda daha çok görülür.

Üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları, virüs çocuğa bulaştıktan 2-3 gün sonra başlar.Çoğu zaman belirtiler bir hafta devam eder. Bazen bu süre iki haftayı bulabilir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde huzursuzluk, uykusuzluk, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hafif ateş, kusma ve ishal görülebilir. Büyük çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda yanma hissi ve ağrı, halsizlik, hapşırık, genizde akıntı ve hafif ateş vardır” diye konuştu.


Hastalığın öksürük ve hapşırık ile virüsü etrafa yaydığını da sözlerine ekleyen Diyarbakır Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Karataş sözlerini şöyle sürdürdü:


Hasta olan bir kişi öksürük yada hapşırık ile virüsü etrafa yayar. Havadan damlacık yolu ile diğer kişiye geçer. Çocuklar için diğer önemli bir konu oyuncaklarla da virüsün bulaşabileceğidir.


Üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığın da virüsü öldüren bir ilaç yoktur. Bazı ilaç tedavileri belirtileri azaltır ve çocuğun rahatlamasını sağlar, beslenmesini ve uykusunu düzeltir ancak hastalığın kısa sürede iyileşmesini sağlamaz. Tedavisiz yedi gün,tedavi ile bir haftadır!


Tedavide önemli olan destek tedavisidir; çocuğun sıvı alımı artırılmalıdır, az az sık sık sıvı gıdalar ile beslenme önerilir.Hasta bebekse anne sütü teşvik edilir.Ateş düşürücüler (parasetamol veya ibuprofen) ile ateş, ağrı ,kırgınlık ve huzursuzluk azaltılır.Bazen yaşına uygun dozda soğuk algınlığı ilaçları doktor tarafından reçete edilebilir.

Aspirin kesinlikle kullanılmaz. Serum fizyolojik ile burun temizlenir ve burundan nefes almak kolaylaştırılır. Özellikle evde sigara içimi  ve diğer alanlarda maruziyetler önlenmelidir. Sigara içen bir kişinin  dört saat boyunca içmese bile havaya zararlı maddeleri nefesi ile vermeye devam ettiği ebeveynlere anlatılmalı,evin içinde ve çocuğun yanında  sigara içilmemelidir. Sigaraya maruz kalan çocuklar hem daha çok hastalanıyor hem de hastalık belirtileri daha ağır ve uzun süreli oluyor. Sigara,zatürre gibi daha ciddi enfeksiyonların gelişimine neden olabiliyor.


Antibiyotikler  üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüslere etki etmezler. Kullanılması gereksizdir. Gereksiz kullanım çocukta antibiyotik direnci geliştirir. İleri ki zamanlarda başka bir sebeple ihtiyaç duyulduğunda bu direnç nedeni ile etkisiz kalır. Sadece doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Antibiyotik reçete edilmesi için ısrar edilmemelidir.
Çocukları mümkün olduğunca hasta kişilerden uzak tutarak, sık el yıkama alışkanlığı edindirerek hastalıklardan koruyabiliriz. Ayrıca ortak kullanım alanlarındaki oyuncakların uygun şekilde temizlenmesi önemlidir.


Kendi kendine iyileşen bu hastalık, çocuğa iyi bakım yapılmaması, sigara maruziyeti yada çocuğun doğuştan sahip olduğu bir bağışıklık eksikliği nedeni ile başka ciddi enfeksiyonların gelişmesine neden olabilir. Bu enfeksiyonlar; göz iltihabı(konjonktivit),orta kulak iltihabı (otit),sinüs iltihabı(sinüzit),zatürre(pnömoni) dir. Bu enfeksiyonlar doktor tarafından uygun şekilde tedavi edilmelidir.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler